rph kata adjektif

6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tarikh : 15 Februari 2015 Tahun : 2 Cerdik Bil. Murid : 28 Orang Masa : 10.00 pagi 10.30 pagi Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tema : Warisan Tradisional Tajuk : Makanan tradisional Standard Kandungan : 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks. Standard Pembelajaran : 5.1.5 Memahami dan menggunakan kata adjektif pancaindera dengan betul mengikut konteks. Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat: i. Menjelaskan makna kata adjektif pancaindera dengan tepat. ii. Membina dan menulis kata adjektif pancaindera dengan betul mengikut konteks. Sistem Bahasa : Tatabahasa : Golongan kata ( Kata adjektif pancaindera) Kosa Kata : cantik, wangi, manis, kacak Pengisian Kurikulum/ Elemen Merentas Kurikulum :

Upload: qiuqiu7734

Post on 15-Jan-2016

3.525 views

Category:

Documents


84 download

DESCRIPTION

RPH kata adjektif tahun 2

TRANSCRIPT

Page 1: RPH Kata Adjektif

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh : 15 Februari 2015

Tahun : 2 Cerdik

Bil. Murid : 28 Orang

Masa : 10.00 pagi – 10.30 pagi

Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia

Tema : Warisan Tradisional

Tajuk : Makanan tradisional

Standard Kandungan : 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan

betul mengikut konteks.

Standard Pembelajaran : 5.1.5 Memahami dan menggunakan kata adjektif

pancaindera dengan betul mengikut konteks.

Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid

dapat:

i. Menjelaskan makna kata adjektif pancaindera

dengan tepat.

ii. Membina dan menulis kata adjektif pancaindera

dengan betul mengikut konteks.

Sistem Bahasa : Tatabahasa : Golongan kata ( Kata adjektif pancaindera)

Kosa Kata : cantik, wangi, manis, kacak

Pengisian Kurikulum/ Elemen Merentas Kurikulum :

Ilmu : Kajian Tempatan, Budaya Masyarakat

Nilai murni : Hormat menghormati, bekerjasama, berdisiplin

Page 2: RPH Kata Adjektif

Kreativiti : Imaginasi dan Visualisasi

Strategi : Kemahiran Berfikir : Menjana idea, penyoalan,

menghubungkait dengan

pengalaman

Kecerdasan Pelbagai : Verbal linguistik, kinestatik

Kemahiran Belajar Cara Belajar: Mengumpul maklumat

dan membina kata

adjektif mengikut konteks

Bahan Bantu Belajar : Komputer riba, LCD, Petikan teks, kad imbasan, Lembaran

kerja

Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid mengetahui dan melakukan rutin penjagaan

gigi setiap hari.

Langkah/ Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Page 3: RPH Kata Adjektif

Set Induksi

(5 minit)

Guru menunjukkan gambar dan benda maujud kepada murid.

Contoh soalan:

Wangi tak rakan kamu hari ini?

Berdasarkan benda dan gambar yang cikgu tunjukkan, apa yang kamu dapat rasa atau lihat?

1. Murid-murid diminta membersihkan lantai bilik darjah.

2. Murid memeriksa pakaian dari kepala hingga ke kasut secara berpasangan.

3. Murid diminta menghidu pasangan masing-masing.

4. Guru bertanya soalan kepada murid.

5. Guru menunjukkan gambar dan benda maujud kepada murid sambil bertanya soalan.

6. Guru mengaitkan set induksi dengan tajuk yang hendak diajar.

BBB:

-Minyak wangi

-Gula-gula

-Meja Murid

-Gambar

-Lagu

KB:

Penyoalan, menjana idea

BCB:

Mengumpul maklumat

Nilai murni:

Hormat menghormati

Langkah 1

(7 minit)

Tayangan video kata adjektif pancaindera.

Kad Huruf Berwarna

- Cantik- Wangi- Manis- Kasar- Merdu

1. Guru memaparkan tayangan video mengenai kata adjektif pancaindera.

2. Setiap murid mendapat kad huruf berwarna daripada guru.

3. Guru membahagikan murid kepada lima kumpulan mengikut warna huruf yang mereka dapat.

4. Wakil setiap kumpulan menerangkan perkataan yang mereka dapat dan kumpulan pancaindera bagi perkataan tersebut.

BBB:

Komputer riba

LCD

Kad huruf

KB:

Menjana idea

KP:

Verbal Lingusitik

Nilai murni:

Kerjasama

Langkah 2

(7 minit)

Petikan teks: 1. Murid diminta membaca petikan dengan intonasi dan sebutan yang betul.

BBM:

Petikan teks

Page 4: RPH Kata Adjektif

Kuih Baulu2. Murid dan guru bersoal jawab

tentang kata adjektif pancaindera yang terkandung dalam petikan yang dibaca.

3. Murid menyenaraikan kata adjektif pancaindera yang terdapat di dalam petikan.

KB:

Bersoal jawab

Menghubung kait

KP:

Verbal Linguistik

Nilai murni:

Kerjasama

Langkah 3

(8 minit)

Lembaran kerja 1:

Pentaksiran.

Lembaran kerja 2.

Pemulihan.

1. Murid diberi lembaran kerja kepada setiap murid.

2. Murid diminta melengkapkan tempat kosong dengan kata adjektif pancaindera yang betul secara individu.

3. Guru memantau setiap kerja yang dilakukan oleh murid.

4. Guru dan murid berbincang bersama-sama mengenai jawapan bagi setiap soalan tadi.

5. Guru akan membimbing dan membetulkan jawapan yang salah.

6. Murid yang tidak dapat melepasi ujian pentaksiran akan diberikan latihan pemulihan manakala murid yang melepasi ujian pentaksiran akan diberikan latihan pengayaan.

BBM:kad imbasan

buku latihan

Kedah : Penyoalan

KB:

Menjana Idea, menyelesaikan masalah

Nilai murni:

Hormat menghormati

Page 5: RPH Kata Adjektif

Lembaran kerja 3.

Pengayaan.

Page 6: RPH Kata Adjektif

Penutup

(3 minit)

Sosial : Bersoal jawab

Kognitif :

Rumusan isi pelajaran

Contoh soalan:

Apakah kata adjektif pancaindera yang kamu pelajari pada hari ini?

1. Guru bersoal jawab tentang kata adjektif dan meminta murid menyebut kembali semua kata adjektif yang telah dipelajari.

2. Guru merumuskan pembelajaran pada hari tersebut.

KP:

Kinestatik

Verbal linguistik

Nilai murni:

Kerjasama