rph bmm

Upload: ratha-shegar

Post on 18-Jan-2016

24 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Tarikh

: 19.3.2013Masa

: 2.10 3.10 petang

Tahun

: 3 Putra

Tema

: Sekolah

Tajuk

: Taman Sains Sekolah Saya

Bil Murid

: 35 orang

Standard Pembelajaran: 5.1.1 ; Memahami dan menggunakan kata nama am hidup

yang merujuk bukan manusia dan penjodoh bilangan

dengan betul.

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :

1) Mengenal pasti kata nama am hidup bukan manusia dan penjodoh bilangan dengan baik dalam dialog.Pengisian Kurikulum :

i) Ilmu : Sains, Agama, Moral

ii) Nilai Murni

: kerjasama, bertanggungjawab

Pengetahuan sedia ada murid : Murid-murid tahu tentang kata nama am hidup bukan

manusia iaitu pokok dan buah-buahan.

EMK

: kemahiran berfikir, konstektual,keusahawanan

Sistem Bahasa: Tatabahasa ; kata nama am hidup bukan manusia

Bahan Sumber: Gambar, komputer, buah-buahan sebenar,kad perkataan, lembaran

dialog,kad manila,pen marker, kotak segi empat sama, LCD projektor,

lembaran kerja.MasaIsi PembelajaranAktiviti PdPCatatan

Set Induksi

( 5 minit )1. Siapa suka menyanyi

2. Lagu apa yang kamu

suka ?3. Lirik lagu: Taman Bunga

Saya melawat ke taman bunga

saya lihat banyak rama-rama

berwarna-warni sangat berseri

cari bunga wangi

saya melawat ke hutan rimba

saya lihat burung,tupai,kera

semua bising dengan bunyinya

sangatlah gembira1. Guru memaparkan slide lagu

2. Murid-murid menyanyikan lagu

Tanya Sama Pokok bersama-sama3. Guru bertanya soalan tentang lagu

tersebut.4. Guru memperdengarkan lagu ke

Taman Bunga.

Bahan Sumber:Projektor LCD , komputer

KBT Pembelajaran Konstektual

Langkah 1

( 10 minit )

1. Namakan tumbuh-

tumbuhan yang kamu

tahu?

2. Namakan haiwan yang

kamu tahu ?1. Murid mendengar penerangan guru

tentang kata nama am hidup bukan

manusia iaitu haiwan dan tumbuh-

tumbuhan.2. Guru menunjukkan buah-buahan

dan tumbuhan yang sebenar

3. Murid dibimbing menyenaraikan

kata nama am hidup bukan manusia

mengikut kumpulannya iaitu haiwan

dan tumbuh-tumbuhan. Contoh;4. Dengan menggunakan kad

perkataan murid menyusun kad

tersebut mengikut kategori seperti

di atas.Bahan Sumber: buah-buahan sebenar, kad perkataanKBT KBmenjana idea

KP Verbal Linguistik

Ilmu : Sains

Langkah 2(10 minit )1. Apakah penjodoh

bilangan untuk pokok

mangga?2. Apakah penjodoh

bilangan untuk kucing?

3. Apakah penjodoh

bilangan untuk bunga?

1. Murid mendengar penerangan tentang penjodoh bilangan.2. Murid meletakkan penjodoh bilangan yang betul di hadapan kata nama am hidup bukan manusia.

Contoh; seekor kucing ; sekuntum bungaBahan Sumber; kad perkataan

KBT KB- mengenalpastiKonstektual

menghubungkaitkan

Ilmu : Sains

Langkah 3

(10 minit )1. Sepasang burung

merpati

2. Beberapa pasu pokok

bunga

3. Sekawan itik

4. Sebatang pokok

mangga

5. Sekuntum bunga mawar1. Setiap murid diedarkan dengan

lembaran dialog. Murid membaca

dialog dengan senyap.

2. Murid berbincang secara kumpulan,

kemudian menggariskan kata nama

am hidup bukan manusia dan

penjodoh bilangan yang terdapat

dalam dialog.3. Setiap kumpulan dibekalkan dengan sekeping kad manila dan murid

dalam kumpulan menulis lima kata

nama am hidup bukan manusia dan

penjodoh bilangan yang terdapat

dalam dialog mengikut kumpulan

haiwan dan tumbuh-tumbuhan. 4. Guru memaparkan slide dialog dan

jawapan yang betul untuk penjodoh

bilangan dan kata nama am hidup

bukan manusia.

Bahan Sumber; Lembaran dialog,kad manila,pen marker, Komputer, LCDKB menjana ideaNilai murni :

bertanggungjawab, kerjasama

Langkah 4

( 10 minit )Contoh;

- seekor kucing

- sejambak bunga

- sebatang pokok betik

- sekawan itik

-sepasang burung merpati

-sehelai daun1. Permainan kotak beracun.2. Murid mengeluarkan kertas yang

tertulis penjodoh bilangan

dalam kotak beracun .3. Murid menyebut nama salah

seorang rakannya dan meminta rakannya menyebut penjodoh

bilangan dan kata nama am hidup

bukan manusia .4. Murid dibimbing untuk memberikan

jawapan yang tepat.Bahan Sumber: Kotak empat segi sama,kertas penjodoh bilangan,radioKBT- mengenalpasti

KP Verbal Linguistik

Nilai : sayangi haiwan

Ilmu : sains,moral

Langkah 5

(10 minit )- kata nama am hidup

bukan manusia

- penjodoh bilanganPentaksiran

1. Murid diberi lembaran kerja

melengkapkan tempat kosong

dalam ayat dengan penjodoh

bilangan atau kata nama am hidup

bukan manusia yang betul.KB menjana idea

BBB : Lembaran kerja

Penutup

(5 minit )1. Penutup kognitif

2. Penutup sosial

3. Lirik Saya Seekor Gajah

Saya seekor gajah

Di hutan sunyi

Mencari kawan-kawan

sama menari

Lenggang lenggang

lenggang ke kanan

Lenggang lenggang

lenggang ke kiri

Bum.bum

bum.bum

Saya seekor tikus

Di lubang kecil

mencari kawan-kawan

sama menari

Jinggkit jinggkit

jinggkit ke kanan

Jinggkit jinggkit

jinggkit ke kiri

ting.ting

tingting1. Guru menerangkan betapa penting menjaga taman sains sekolah.

2. Murid menyebut sekali lagi frasa yang ada penjodoh bilangan dan kata nama am bukan manusia dalam dialog.

3. Nyanyian- Saya Seekor GajahBahan Sumber: komputer,LCD

KBT- Pembelajaran KonstektualNilai Murni : kerjasama, tanggungjawab

IImu : agama,moral

Haiwan

Tumbuhan