rancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisional

12
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tarikh : 6 Ogos 2012 Hari : Isnin Tahun : 4 Bijak Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual Bidang : Kraf Tradisional Tajuk : Tembikar Masa : 7.40 pagi – 8.40 pagi (60 minit) Bilangan Murid : 20 orang Aktiviti : Menghasilkan tembikar menggunakan plastisin Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat : 1. Membentuk dan membina sebuah tembikar dengan menggunakan plastisin. 2. Menghias tembikar tersebut dengan warna dan corak. 3. Menghargai hasil kreativiti dan inovasi sendiri.

Upload: salihin-leen

Post on 05-Jul-2015

6.393 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisional

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh : 6 Ogos 2012

Hari : Isnin

Tahun : 4 Bijak

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Bidang : Kraf Tradisional

Tajuk : Tembikar

Masa : 7.40 pagi – 8.40 pagi (60 minit)

Bilangan Murid : 20 orang

Aktiviti : Menghasilkan tembikar menggunakan plastisin

Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat :

1. Membentuk dan membina sebuah tembikar dengan menggunakan plastisin.

2. Menghias tembikar tersebut dengan warna dan corak.

3. Menghargai hasil kreativiti dan inovasi sendiri.

Page 2: Rancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisional

Pengetahuan sedia ada : Murid telah mengetahui apa itu tembikar.

Penerapan nilai : Menghargai dan memahami kraf tradisional sebagai warisan

bangsa. Kerjasama, ketelian dan ketekunan.

Persediaan Murid : Murid bersedia ke bilik Pendidikan Seni Visual dengan membawa

alat dan bahan yang diperlukan.

Persediaan Guru : Guru menyediakan penerangan tentang bidang Mengenal Kraf

Tradisional menerusi penggunaan ICT (slaid power point) dan

langkah-langkah aktiviti.

KBKK : Menghubungkait, menjana minda, mengaplikasi, membuat urutan

dan mereka bentuk.

BBM / ABM : Plastisin, carta langkah dan slaid power point, LCD projector dan

buku rujukan Teks Pendidikan Seni Tahun 4.

Rujukan : 1. Kementerian Pendidikan Malaysia,(2000).Sukatan Pelajaran

Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah Pendidikan Seni

Page 3: Rancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisional

Visual. Pusat Perkembangan Kurikulum Kementerian Pendidikan

Malaysia.

2. Pusat Perkembangan Kurikulum Kementerian Pendidikan Malaysia,(2003).Kurikulum

Bersepadu Sekolah Rendah Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Seni Visual, Dewan

Bahasa Dan Pustaka, Kuala Lumpur.

3. Mohd. Azlan Zakaria, (2004), Paduan Khas & Lembaran Aktiviti Pendidikan Seni

Visual (Tahun 4), Penerbitan Mega Setia Emas Sdn.Bhd. Petaling Jaya.

Page 4: Rancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisional

Langkah / Masa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan

Set Induksi

(5 minit)

Kuiz

Jawapan

- Tembikar.

1. Guru membahagikan murid kepada beberapa kumpulan kecil.

2. Guru memberikan arahan kuiz.

3. Guru memberikan peneguhan positif kepada kumpulan yang menang.

4. Guru meminta pelajar meneka tajuk yang akan dipelajari hari ini.

5. Guru menyatakan tajuk pelajaran.

“ Tembikar.

BBM : Tembikar

Sikap : Sikap ingin

tahu murid

Pengetahuan sedia

ada : Murid telah

mengetahui apa itu

tembikar.

Teori Kecerdasan

Pelbagai.

Langkah 1

(5 minit

Video

Jenis-jenis Tembikar

Cara penghasilan

1. Dengan menggunakan slaid power

point, guru menayangkan slaid jenis-

jenis tembikar dan cara

penghasilannya.

2. Murid menonton tayangan slaid guru.

ABM : Komputer

Riba , projektor,

Slaid Power Point.

Strategi Berasaskan

Sumber

Page 5: Rancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisional

Guru bertanya :

(i) Apakah bahan

untuk menghasilkan

tembikar?

(ii) Apakah kegunaan

tembikar?

(iii) Negeri manakah yang

aktif dalam penghasilan

tembikar ?

Jawapan :

(i) Tanah liat dan air.

(ii) Bekas menyimpan

air.

(iii) Perak, daerah

Sayong.

3. Guru mengemukakan beberapa

soalan ringkas kepada murid

berdasarkan slaid yang telah

ditunjukkan.

Kaedah demonstrasi

Langkah 2

(40 minit)

Membuat tembikar 1. Guru meminta murid mengeluarkan

bahan dan alatan yang diperlukan.

2. Guru mula membimbing murid cara-

cara menghasilkan tembikar

menggunakan bantuan carta langkah.

BBM : 4 jenis

plastisin berlainan

warna, pen ‘maker’,

pisau dan carta

Page 6: Rancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisional

3. Langkah-langkah membuat tembikar :

(i) Sediakan bahan-bahan seperti 4 jenis

plastisin yang berlainan warna, pen

‘maker’, dan pisau.

(ii) Uli plastisin dengan menggunakan

pen maker dan menjadikan plastisin

itu bentuk bulat sebagai tapak

langkah.

Strategi

Pemerhatian

Strategi Berasaskan

Sumber dan

berpusatkan murid.

Kaedah

Demonstrasi

Mereka cipta.

Menjana idea.

Pendekatan Induktif

Page 7: Rancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisional

bahagian bawah tembikar.

(iii)Kemudian uli plastisin dari warna

yang berlainan pula agar terhasil

bentuk memanjang.

(iv)Seterusnya, gulungkan plastisin yang

telah digelek memanjang tadi dan

Page 8: Rancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisional

tindankan di atas tapak bawah

tembikar.

(v) Uli lagi plastisin dari warna yang

berlainan

(vi) Seperti yang telah dilakukan tadi.

Buatkan gulungan plastisin yang lebih

besar.

Page 9: Rancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisional

(vii) Seterusnya uli lagi plastisin dari

warna yang juga berlainan dari

warna tadi dan lingkarkan di atas

gulungan sebelumnya. Buatkan

gulungan yang lebih besar dari

gulungan tadi.

Page 10: Rancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisional

(viii) Buatkan gulungan seterusnya

yang semakin mengecil supaya

bentuk tembikar dapat dihasilkan.

(ix) Akhir sekali buatkan gulungan yang

lebih kecil untuk membentuk mulut

tembikar.

Page 11: Rancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisional

(x) Inilah tembikar yang telah siap

dihasilkan.

Langkah 3

(5 minit)

Sesi apresiasi dan refleksi.

Guru menerapkan nilai moral

dan memuji hasil kreativiti

yang amat memuaskan.

Guru bertanya :i. Adakah kita perlu

menghargai warisan pusaka kita ?

ii. Mengapa ?

Murid diminta mengangkat tembikar masing-masing.

Guru memuji hasil yang amat kreatif

Guru bersoal jawab dengan murid

Membanding beza.

Menganalisi.

Pendekatan Induktif

Kaedah Bercerita

Verbal Linguistik.

Page 12: Rancangan pengajaran harian mengenal kraf tradisional

Jawapan :i. Yaii. Agar boleh dinikmati

oleh generasi akan datang.

Langkah 4

(5 minit)

Rumusan isi pembelajaran 1. Guru membuat kesimpulan

berdasarkan topik

yang diajar.