rancangan pengajaran harian 28 ogos
DESCRIPTION
RPH BMTRANSCRIPT
Rancangan Pengajaran Harian
Kelas : Harapan 5Tarikh : 30 Ogos 2012Masa : 8.45 – 9.45 pagiMata Pelajaran: Bahasa MelayuTema : Jalur GemilangTajuk : 4.0 Membaca 6.0 TulisanKemahiran : 4.4 Membaca dan memahami ayat 4.4.1 Ayat 6.6 Menyusun dan menulis rangkai kata 6.6.1 Rangkai kata
Bilangan Murid : 6 orang Kumpulan 1(Aras Tinggi)Bil Nama Kategori Kehadiran1 . Ahmad Mujahid b. Zolkpli Slow Learner2. Maya A/P Shailesh Patel ADHD3. Siti Nadiah bt. Nordin Robit Penglihatan4. Thaminraj A/L Kobal Slow Learner
Kumpulan 2(Aras Sederhana)Bil Nama Kategori Kehadiran1. Muhammad Zaini b. Mohd Zaidi Disleksia 2. Rene Mikel b. Muhammad Irsyad Edward Slow Learner
Hasil pembelajaran: Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat
Kumpulan 1i. melengkapkan 4 daripada 5 ayat dengan perkataan yang sesuai dengan gambar
dengan betul dengan bimbingan guru.ii. menulis semula 4 daripada 6 ayat dalam petikan dengan ejaan dan tanda baca yang
betul dengan bimbingan guru.iii. membaca perkataan dalam ayat dengan intonasi yang betul dengan bimbingan guru.
Kumpulan 2i. menyusun 3 daripada 5 perkataan menjadi ayat yang bermakna dengan betul
dengan bantuan guru.ii. menulis semula 2 daripada 3 ayat dengan ejaan dan tanda baca yang betul dengan
bimbingan guru.iii. membaca perkataan dalam ayat dengan intonasi yang betul dengan bantuan guru.
Pengetahuan Sedia Ada: Murid tahu tentang Bendera Malaysia melalui aktiviti yang dijalankan di sekolah.Penerapan Nilai: Mendengar arahan, bersungguh-sungguh, keyakinan diri, ketelitianUnsur Terapi: Pertuturan, fisioPenggabungjalinan : Pendidikan Seni VisualBBB/BBM:,lembaran kerja,petikan teks “ Jalur Gemilang”,pensel warna
Langkah / Masa
Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Set Induksi(+ 5 minit)
Uji Pengetahuan Sedia Ada Murid tentang
“ Bendera Malaysia”
Soalan;1) Apakah yang murid tahu tentang Bendera Malaysia?2) Apakah nama lain bagi Bendera Malaysia?
1. Murid diminta bersedia untuk memulakan pengajaran.2. Murid bersoal jawab bersama guru mengenai pengetahuan sedia ada murid.3. Murid menjawab soalan guru berdasarkan pengetahuan sedia mereka.4. Guru mengaitkan aktiviti dengan isi pelajaran pada hari tersebut.
Unsur Terapi: Pertuturan
Nilai:Mendengar arahan, Keyakinan diri
Langkah 1(+ 10 minit)
Membaca petikan“Jalur Gemilang”
Jalur Gemilang
Bendera Malaysia dikenali sebagai Jalur Gemilang. Jalur Gemilang mempunyai 14 jalur merah dan putih. Setiap jalur mempunyai saiz yang sama lebar,bermula dengan jalur merah di sebelah atas dan berakhir dengan jalur putih di sebelah bawah.
Bahagian yang berwarna biru tua di atas sebelah kiri maknanya perpaduan. Anak bulan tanda Agama Islam ialah agama rasmi.
Bintang itu tanda 14 buah negeri dalam
1. Murid dipaparkan petikan teks tentang “Jalur Gemilang”2. Murid diperdengarkan petikan tentang “Jalur Gemilang” yang dibaca oleh guru.3. Seorang demi seorang murid diminta membaca petikan secara individu . 4. Murid bersoal jawab bersama guru mengenai isi petikan yang dibaca.
BBB: Petikan teks “Jalur Gemilang”
Unsur Terapi: Pertuturan
Nilai: Bersungguh-sungguh, keyakinan diri
Malaysia. Warna kuning pada anak bulan dan bintang itu ialah warna diraja.
Soalan:
1)Apakah nama Bendera Malaysia?
2)Berapakah warna Jalur Gemilang?
3)Apakah yang melambangkan agama Islam sebagai agama rasmi?
Langkah 2(+ 15 minit)
Kumpulan 1- Melengkapkan
ayat
Kumpulan 2- Menyusun ayat
Kumpulan 11. Murid diberi penerangan mengenai aktivti yang akan dijalankan.2. Murid dikehendaki melengkapkan ayat dengan perkataan yang sesuai dengan gambar.
Kumpulan 21. Murid diberi arahan tentang aktiviti yang akan dijalankan.2. Murid dikehendaki menyusun perkataan menjadi ayat yang bermakna.
BBB : Lembaran kerja
Unsur Terapi: Fisio
Nilai: Mendengar arahan,bersungguh-sungguh
Langkah 3(+ 10 minit)
Kumpulan 1- Tulis semula
petikan dengan ejaan dan tanda baca yang betul.
Kumpulan 2
1. Murid diberi penerangan tentang aktiviti yang akan dilaksanakan.
Kumpulan 11. Murid dikehendaki menulis semula petikan dengan ejaan dan tanda baca yang betul.
Kumpulan 2
BBB: lembaran kerja
Unsur Terapi: Fisio
Nilai: Ketelitian
- Tulis semula ayat dengan ejaan dan tanda baca yang betul
1. Murid dikehendaki menulis semula ayat dengan ejaan dan tanda baca yang betul.
Langkah 4(+ 15 minit)
Pengukuhan - Mewarna Jalur
Gemilang
1. Lembaran kerja diedarkan kepada murid oleh guru.2. Guru memberi arahan aktiviti yang akan dijalankan.3. Murid dikehendaki untuk menyiapkan lembaran kerja dan menghantar kepada guru.4. Guru memantau murid dari semasa ke semasa.5. Guru membimbing murid yang lemah.
BBB: Lembaran kerja
Unsur Terapi: Fisio
Nilai: Mendengar arahan, Bersungguh-sungguh
Penutup (+ 5 minit)
Rumusan pengajaran-kognitif- sosial
Jalur Gemilang
Merahmu bara semangat waja,Putihmu bersih budi pekerti,Kuning berdaulat payung negara,Biru perpaduan kami semua.
Puncak dunia telah kau tawan,Lautan luas telah kau redah,Membawa semangat jiwa merdeka,Semarak jaya kami warganya.
Empat belas melintang jalurnya,Semua negeri dalam Malaysia,Satu suara satu semangat,
1.Guru bersoal jawab dengan murid tentang apa yang telah dipelajari pada hari ini.2. Guru merumuskan pengajaran hari ini.3. Murid dan guru menyanyikan lagu “Jalur Gemilang” bersama-sama.4. Bersurai
Unsur Terapi: Pertuturan
Nilai: keyakinan diri
Itu sumpah warga berdaulat.
Jalur gemilang... di bawah naunganmu,Jalur gemilang... kami semua bersatu,Perpaduan ketaatan,Amalan murni rakyat Malaysia.
Jalur gemilang... megah kami terasa,Jalur gemilang... kibarkanlah wawasan,Merah putih biru kuning,Jalur semangat kami semua.
Berkibarlah…Berkibarlah…Berkibarlah…Jalur gemilang