rancangan mengajar

19
RANCANGAN MENGAJAR RANCANGAN MENGAJAR KAEDAH DEMONTRASI KAEDAH DEMONTRASI ( ( EKONOMI ASAS) EKONOMI ASAS) Tarikh Tarikh 2 Jun 2005 2 Jun 2005 Masa Masa 80 minit 80 minit Tingkatan Tingkatan Tingkatan 4 Tingkatan 4 Bilangan Murid Bilangan Murid 38 orang 38 orang Tema Pelajaran Tema Pelajaran Penawaran Penawaran

Upload: mariam-arshad

Post on 12-Jul-2015

2.140 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan mengajar

RANCANGAN MENGAJAR RANCANGAN MENGAJAR KAEDAH DEMONTRASIKAEDAH DEMONTRASI

((EKONOMI ASAS)EKONOMI ASAS)

Tarikh Tarikh

2 Jun 20052 Jun 2005

Masa Masa 80 minit80 minit

Tingkatan Tingkatan Tingkatan 4Tingkatan 4

Bilangan MuridBilangan Murid 38 orang38 orang

Tema Pelajaran Tema Pelajaran PenawaranPenawaran

Page 2: Rancangan mengajar

Liputan KurikulumLiputan Kurikulum

Topik ini meliputi faktor-faktor Topik ini meliputi faktor-faktor yang mempengaruhi penawaranyang mempengaruhi penawaran

Page 3: Rancangan mengajar

Objektif PembelajaranObjektif Pembelajaran1.1. Di akhir pengajaran pelajar dapat mengenal Di akhir pengajaran pelajar dapat mengenal

pasti faktor-faktor yang mempengaruhi pasti faktor-faktor yang mempengaruhi penawaranpenawaran

2.2. Pelajar dapat menggunakan persembahan Pelajar dapat menggunakan persembahan slaid dalam kaedah belajar sendiri. slaid dalam kaedah belajar sendiri.

3. 3. Dapat memahirkan pelajar melayari laman Dapat memahirkan pelajar melayari laman web.web.

4. 4. Pelajar dapat memuat turun data-data ke Pelajar dapat memuat turun data-data ke dalam fail MS Word.dalam fail MS Word.

Page 4: Rancangan mengajar

Pengetahuan Sedia AdaPengetahuan Sedia Ada

Pelajar telah mempelajari keluk Pelajar telah mempelajari keluk penawaran dalam pelajaran penawaran dalam pelajaran yang lepasyang lepas

Page 5: Rancangan mengajar

Hasil PembelajaranHasil Pembelajaran1.1. Pelajar dapat menyenaraikan sekurang-Pelajar dapat menyenaraikan sekurang-

kurangnya 2 daripada 3 faktor yang kurangnya 2 daripada 3 faktor yang mempengaruhi penawaran mempengaruhi penawaran

2.2. Pelajar dapat memperkukuhkan kemahiran Pelajar dapat memperkukuhkan kemahiran menggunakan komputer dalam mencari menggunakan komputer dalam mencari maklumat dan memuat turun maklumat dari maklumat dan memuat turun maklumat dari Internet ke fail MS Word.Internet ke fail MS Word.

3.3. Dapat mempertingkatkan minat pelajar untuk Dapat mempertingkatkan minat pelajar untuk menggunakan TMK dalam Pengajaran dan menggunakan TMK dalam Pengajaran dan Pembelajaran ekonomi asas.Pembelajaran ekonomi asas.

Page 6: Rancangan mengajar

Persediaan GuruPersediaan Guru

Menyediakan set slaid berkenaan tajukMenyediakan set slaid berkenaan tajuk

Persediaan alatan tayang LCD projektorPersediaan alatan tayang LCD projektor

Menyediakan senarai laman web yang Menyediakan senarai laman web yang berkaitanberkaitan

Page 7: Rancangan mengajar

Persediaan TMKPersediaan TMK Menyediakan dokumen-dokumen MS Word Menyediakan dokumen-dokumen MS Word

untuk digunakan dalam demontrasiuntuk digunakan dalam demontrasi

Menyediakan satu set slaidMenyediakan satu set slaid

Menyediakan visual untuk pengintegrasianMenyediakan visual untuk pengintegrasian

Menyediakan senarai laman web yang Menyediakan senarai laman web yang berkaitanberkaitan

Page 8: Rancangan mengajar

Keperluan KhasKeperluan Khas Projektor LCDProjektor LCD

KomputerKomputer

Talian InternetTalian Internet

Page 9: Rancangan mengajar

Penerapan TMKPenerapan TMK

Pelajar dapat pengetahuan tentang Pelajar dapat pengetahuan tentang persembahan MS PowerPoint, Internet dan persembahan MS PowerPoint, Internet dan memuat turun data ke dalam MS Wordmemuat turun data ke dalam MS Word

Pengintegrasian MS Word, MS Pengintegrasian MS Word, MS PowerPoint, dan InternetPowerPoint, dan Internet

Pelajar dapat menggunakan komunikasi Pelajar dapat menggunakan komunikasi elektronik melalui e-mailelektronik melalui e-mail

Page 10: Rancangan mengajar

Aktiviti PelajaranAktiviti Pelajaran1.1. Set induksi. – guru menayangkan gambar kemarau dan Set induksi. – guru menayangkan gambar kemarau dan

banjir menggunakan slaid persembahan.banjir menggunakan slaid persembahan.

3.3. Guru membincangkan factor-faktor yang mempengaruhi Guru membincangkan factor-faktor yang mempengaruhi penawaran berpandukan perisian komputer seperti MS penawaran berpandukan perisian komputer seperti MS Word, Ms PowerPoint dan Internet.Word, Ms PowerPoint dan Internet.

5.5. Guru menunjukkan cara membuat copy and paste data-Guru menunjukkan cara membuat copy and paste data-data dari internet ke dalam fail MS Word.data dari internet ke dalam fail MS Word.

7.7. Pelajar memuat turun data-data ke dalam fail MS WordPelajar memuat turun data-data ke dalam fail MS Word

9.9. Pelajar melayari internet bagi menjawab soalan.Pelajar melayari internet bagi menjawab soalan.

Page 11: Rancangan mengajar

Aktiviti GuruAktiviti Guru1.1. Guru mendemontrasikan cara mencari bahan Guru mendemontrasikan cara mencari bahan

daripada internet. daripada internet.

http//:www.bizedac.uk/vitual/via/theories/supply_ http//:www.bizedac.uk/vitual/via/theories/supply_ curve_movements.htmcurve_movements.htm

http //:www.netmba.com/econ/micro/supply/curve/http //:www.netmba.com/econ/micro/supply/curve/

2. Guru mendemontrasikan cara menyelidik pangkalan 2. Guru mendemontrasikan cara menyelidik pangkalan data untuk mendapatkan maklumat khusus. data untuk mendapatkan maklumat khusus.

8.8. Guru mendemontrasikan cara menyimpan maklumat Guru mendemontrasikan cara menyimpan maklumat yang dicari dengan betul.yang dicari dengan betul.

Page 12: Rancangan mengajar

Aktiviti PelajarAktiviti Pelajar

1.1. Pelajar memerhatikan demontrasi guru dan Pelajar memerhatikan demontrasi guru dan melayari internet mengikut arahan guru.melayari internet mengikut arahan guru.

2. Pelajar memuat turun data-data ke dalam fail 2. Pelajar memuat turun data-data ke dalam fail MS Word. MS Word.

3. Pelajar mengakses server/pelayan sekolah 3. Pelajar mengakses server/pelayan sekolah mencari nota tentang faktor-faktor yang mencari nota tentang faktor-faktor yang mempengaruhi penawaran.mempengaruhi penawaran.

4. Pelajar menjawab soalan dan menghantarkan 4. Pelajar menjawab soalan dan menghantarkan jawapannya kepada guru melalui e-mail.jawapannya kepada guru melalui e-mail.

Page 13: Rancangan mengajar

Laman WebLaman Web

http//:www.bized ac.uk/vitual/via/ http//:www.bized ac.uk/vitual/via/ theories/theories/supply_curve_movements.htmsupply_curve_movements.htm

http//:www.netmba.com/econ/microhttp//:www.netmba.com/econ/micro/ supply/curve// supply/curve/

Page 14: Rancangan mengajar

LiterasiLiterasi

Pelajar membaca nota yang Pelajar membaca nota yang terdapat di dalam MS Word dan terdapat di dalam MS Word dan InternetInternet

Pelajar menterjemah data-data Pelajar menterjemah data-data dari Internet ke bahasa Melayudari Internet ke bahasa Melayu

Page 15: Rancangan mengajar

Penerapan Nilai MurniPenerapan Nilai Murni

Menerapkan amalan jangan terlalu Menerapkan amalan jangan terlalu mementingkan keuntungan dalam mementingkan keuntungan dalam menjalankan perniagaan. menjalankan perniagaan.

Page 16: Rancangan mengajar

KBKKKBKK

Pelajar diminta membandingkan Pelajar diminta membandingkan harga sayur-sayuran di Malaysia pada harga sayur-sayuran di Malaysia pada hari biasa dan pada musim kemarauhari biasa dan pada musim kemarau

.

Page 17: Rancangan mengajar

Bahan Rujukan TMKBahan Rujukan TMK

• Slaids persembahan

• Internet

Page 18: Rancangan mengajar

Bahan Rujukan Bukan TMKBahan Rujukan Bukan TMK

• Buku Teks Ekonomi Asas Tingkatan 4

• Buku Kerja Ekonomi Asas

• Kamus Inggeris/Melayu

Page 19: Rancangan mengajar

PenilaianPenilaian

Soalan objektif berinteratif dalam Soalan objektif berinteratif dalam komputerkomputer

Pelajar diminta menjawab soalan Pelajar diminta menjawab soalan subjektif dan menghantar jawapannya subjektif dan menghantar jawapannya kepada guru melalu e-mail.kepada guru melalu e-mail.