kumpulan kajian tempatan (kokurikulum )

14
KUMPULAN KAJIAN TEMPATAN (KOKURIKULUM) Jurulatih Utama Teknikal : En Ramamoorthy a/l Ramanaidu 1. Puan Norizah bt Abu Bakar – SK Dato’ Shah Bandar 2. Puan Tee Lay Nee – SJKC Chung Hua 3. Puan Renuka a/p Balakrishnan – SJKT Ladang Senawang 4. Puan Pakhariah bt Ismail – SK Undang Johol 5. Puan Balkhis bt Hashim – SK Padang Lebar 6. Encik Muhamad Iezwan Abdul Malek – SK Jimah Baru 7. Cik Sharimi bt Samsudin - SK Batu Kikir

Upload: candie

Post on 06-Jan-2016

75 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

KUMPULAN KAJIAN TEMPATAN (KOKURIKULUM ). Jurulatih Utama Teknikal : En Ramamoorthy a/l Ramanaidu Puan Norizah bt Abu Bakar – SK Dato ’ Shah Bandar Puan Tee Lay Nee – SJKC Chung Hua Puan Renuka a/p Balakrishnan – SJKT Ladang Senawang - PowerPoint PPT Presentation

TRANSCRIPT

Page 1: KUMPULAN KAJIAN TEMPATAN  (KOKURIKULUM )

KUMPULAN KAJIAN TEMPATAN (KOKURIKULUM)

Jurulatih Utama Teknikal : En Ramamoorthy a/l Ramanaidu

1. Puan Norizah bt Abu Bakar – SK Dato’ Shah Bandar2. Puan Tee Lay Nee – SJKC Chung Hua

3. Puan Renuka a/p Balakrishnan – SJKT Ladang Senawang4. Puan Pakhariah bt Ismail – SK Undang Johol5. Puan Balkhis bt Hashim – SK Padang Lebar

6. Encik Muhamad Iezwan Abdul Malek – SK Jimah Baru7. Cik Sharimi bt Samsudin - SK Batu Kikir

Page 2: KUMPULAN KAJIAN TEMPATAN  (KOKURIKULUM )

RUMAHKU CEKAP TENAGA

(KELAB REKA CIPTA)

RANCANGAN PENGAJARANAKTIVITI KOKURIKULUM

Page 3: KUMPULAN KAJIAN TEMPATAN  (KOKURIKULUM )

AKTIVITI

1. Membuat model rumah cekap tenaga

Page 4: KUMPULAN KAJIAN TEMPATAN  (KOKURIKULUM )

Bahan

Kadbod kotakKertas warna

GuntingGam

Pensel Warna / Krayon

Page 5: KUMPULAN KAJIAN TEMPATAN  (KOKURIKULUM )

Hasil Pembelajaran

Psikomotor- Membina model rumah dan mencirikan

rumah cekap tenagaKognitif- Murid dapat membincang dan menyatakan

ciri-ciri rumah cekap tenagaAfektif- Kerjasama kumpulan dalam pembinaan

model rumah cekap tenaga- Mematuhi arahan guru penasihat

Page 6: KUMPULAN KAJIAN TEMPATAN  (KOKURIKULUM )

Set Induksi

Menyanyikan lagu ‘Rumah Oh Rumah’ versi ‘Bangau Oh Bangau’ berdasarkan lirik lagu yang diedarkan kepada murid.

Page 7: KUMPULAN KAJIAN TEMPATAN  (KOKURIKULUM )

Rumah Oh Rumah

Kumpulan A : Rumah oh rumah, mengapa engkau panasKumpulan B : Macam mana aku tak panas, matahari masuk ke dalam akuKumpulan A : Panas oh panas, mengapa masuk rumahKumpulan B : Macam mana aku tak masuk , kaca tingkap bagi masukKumpulan A : Rumah oh rumah, mengapa engkau panasKumpulan B : Macam mana aku tak panas, matahari masuk ke dalam akuKumpulan A : Panas oh panas , mengapa masuk rumahKumpulan B : Macam mana aku tak masuk, dinding bagi masukKumpulan A : Rumah oh rumah, mengapa engkau panasKumpulan B : Macam mana aku tak panas, matahari masuk kedalam akuKumpulan A : Panas oh panas , mengapa masuk rumah Kumpulan B : Macam mana aku tak masuk bumbung bagi masuk

Page 8: KUMPULAN KAJIAN TEMPATAN  (KOKURIKULUM )

Sesi Soal Jawab

Guru bersoal jawab berdasarkan lirik dan nyanyian lagu ‘Rumah Oh Rumah’

Soalan 1. Kenapakah rumah menjadi panas?2. Dimanakah bahagian rumah yang menerima

paling banyak cahaya matahari.

Guru membuat peneguhan bahawa panas matahari boleh memasuki rumah melalui dinding, tingkap dan bumbung serta mengurangkan keselesaan rumah

Page 9: KUMPULAN KAJIAN TEMPATAN  (KOKURIKULUM )

Aktiviti 1

Penerangan guru tentang Rumah Cekap Tenaga sambil menunjukkan model Rumah Cekap Tenaga

Murid diagihkan dalam kumpulan Mengedarkan kad arahan dan juga bahan

yang diperlukan untuk perlaksanaan aktiviti.

Page 10: KUMPULAN KAJIAN TEMPATAN  (KOKURIKULUM )

Rangka Model

Page 11: KUMPULAN KAJIAN TEMPATAN  (KOKURIKULUM )

Aktiviti 2

Murid melakukan aktiviti berkumpulan dalam pembinaan model Rumah Cekap Tenaga.

Arahana. Gunting model rumah cekap tenaga pada

kadbod kotak mengikut ukuran rumah contoh.b. Menebuk lubang angin, tingkap dan pintuc. Warnakan model rumah dengan warna putih.d. Cantumkan dan gam kadbod model rumahe. Pasangkan tiang dan tangga rumah.

Page 12: KUMPULAN KAJIAN TEMPATAN  (KOKURIKULUM )

Aktiviti 3

Pembentangan hasil kerja kumpulan

Page 13: KUMPULAN KAJIAN TEMPATAN  (KOKURIKULUM )

Penutupan

Rumusan dan penerangan ciri-ciri tentang Rumah Cekap Tenaga.

Ciri-ciri Rumah Cekap Tenaga- tingkap yang banyak- dinding bercat putih- lubang udara bagi pengaliran udara yang baik- bumbung dua lapis- rumah bertiang

Keputusan Rumah Cekap Tenaga yang terbaik

Page 14: KUMPULAN KAJIAN TEMPATAN  (KOKURIKULUM )

SEKIAN TERIMA KASIH