hb structure
TRANSCRIPT
NG HONG BIN 0319735
Individual Components (NG HONG BIN 0319735)
STRUCTURAL GROUND FLOOR PLAN
I had assigned to
1. To analysis minimum 6 beams (each beam must subject to different types of load, i.e. UDL from one or more than one slabs, beam with point load(s) or combination of UDL and PL)
2. To analysis minimum 3 columns (from roof to foundation level)
NG HONG BIN 0319735
Beam Analysis Calculation
1. Ground Floor Beam, C/1-2
Total Dead Load Diagram
Dead load on Brick Wall Brick Self Weight = Wall height x thickness x density = 3m x 0.15m x 19kN/m³ =8.55kN/m Dead load on slab B-C/1-2 (two way slab) Load is transferred to beam C/1-2 in a triangular form. Convert the triangle load into UDL. Dead load from slab D-F/3-4 =Dead load on slab x (Lx/2) x 2/3 = 3.6kN/m² x (2m/2) x 2/3 = 2.4kN/m Dead load on C-D/1-4 (one way slab) Load is transferred to beam C/1-2 in one direction. Convert the load into UDL. Dead load from slab C-D/1-4 = Dead load on slab x (Lx/2) = 3.6kN/m² x (3m/2) = 5.4kN/m Dead load on Concrete Beam Beam Self Weight = Beam size x concrete density = 0.15m x 0.3m x 24kN/m³ = 1.08kN/m
Total Dead Load Total for beam D/1-3 = 8.55 + 2.4 + 5.4 + 1.08 = 17.43kN/m
NG HONG BIN 0319735
Total Live Load Diagram
Live load on slab B-C/1-4 (two way slab) Load is transferred to beam C/1-2 in a triangular direction. Convert the triangle load into UDL. Live load from slab B-C/1-2 = Live load on slab x (Lx/2) x 2/3 = 1.5kN/m² x (2m/2) x 2/3 = 1kN/m Live load on slab C-D/1-4 (one way slab) Load is transferred to beam C/1-2 in one direction. Convert the load into UDL. Live load from slab C-D/1-4 = Live load on slab x (Lx/2) = 1.5kN/m² x (3m/2) = 2.25kN/m Total Live Load Total for beam C/1-2 = 1+ 2.25 = 3.25kN/m
Total Ultimate Load Diagram
Total Ultimate Dead Load Apply factor of 1.4 to dead load Ultimate Dead load for beam C/1-2 = 17.43kN/m x 1.4 = 24.4kN/m
Total Ultimate Live Load Apply factor of 1.6 to live load Ultimate Live load for beam C/1-2 = 3.25kN/m x 1.6 = 5.2kN/m
Total Ultimate load Combining ultimate dead load & ultimate live load Ultimate load for beam C/1-2 = 24.4 + 5.2 = 29.6kN/m
NG HONG BIN 0319735
Total Load Diagram
Load Diagram
∑M1 =0
= -2m (R2y) + 29.6kN/m(2m)(2m/2) 2m R2y = 59.2kN/m
R2y = 29.6kN
∑Fy =0
= R1y + R2y – 29.6(2) R1y = 29.6kN
Shear Force Diagram At point 1, there is a 29.6kN force acting upwards (+ve). At middle of the beam there is no point load. Hence, UDL was converted into PL only for calculation of reaction forces. 29.6kN/m x 1 = 29.6kN 29.6kN – 29.6kN = 0kN At point 2, there is a 29.6kN force acting downwards (-ve). 0kN – 29.6kN = -29.6kN Bending Moment Diagram At point 1, there is only a line so no area = 0kN At middle of the beam = Area of triangle between 1 and middle = 29.6kN x 1m x 0.5 = 14.8kN/m At point 2 = Area of triangle (+ve) + Area of triangle (-ve) = 14.8kN + -29.6kN x 1m x 0.5 = 0kN/m
NG HONG BIN 0319735
Beam Analysis Calculation
2. Ground Floor Beam, D/1-3
Total Dead Load Diagram
Dead load on Brick Wall Brick Self Weight = Wall height x thickness x density = 3m x 0.15m x 19kN/m³ =8.55kN/m
Dead load on C-D/1-4 (one way slab) Load is transferred to beam D/1-3 in one direction. Convert the load into UDL. Dead load from slab C-D/1-4 = Dead load on slab x (Lx/2) = 3.6kN/m² x (3m/2) = 5.4kN/m Dead load on slab D-F/1-3 (two way slab) Load is transferred to beam D/1-3 in a trapezium form. Convert the trapezium load into UDL. Dead load from slab D-F/1-3 = Dead load on slab x (Lx/2) = 3.6kN/m² x (5.3m/2) = 9.54kN/m
Dead load on Concrete Beam Beam Self Weight = Beam size x concrete density = 0.15m x 0.3m x 24kN/m³ = 1.08kN/m
Total Dead Load Total for beam D/1-3 = 8.55 + 5.4 + 9.54 + 1.08 = 24.57kN/m
NG HONG BIN 0319735
Total Live Load Diagram
Live load on slab C-D/1-4 (one way slab) Load is transferred to beam D/1-3 in one direction. Convert the load into UDL. Live load from slab C-D/1-4 = Live load on slab x (Lx/2) = 1.5kN/m² x (3m/2) = 2.25kN/m Live load on slab D-F/1-3 (two way slab) Load is transferred to beam D/1-3 in a trapezium form. Convert the trapezium load into UDL. Live load from slab D-F/1-3 = Live load on slab x (Lx/2) = 1.5kN/m² x (5.3m/2) = 3.98kN/m Total Live Load Total for beam D/1-3 = 2.25 + 3.98 = 6.23kN/m
Total Ultimate Load Diagram
Total Ultimate Dead Load Apply factor of 1.4 to dead load Ultimate Dead load for beam D/1-3 = 24.57kN/m x 1.4 = 34.4kN/m
Total Ultimate Live Load Apply factor of 1.6 to live load Ultimate Live load for beam D/1-3 = 6.23kN/m x 1.6 = 9.97kN/m
Total Ultimate load Combining ultimate dead load & ultimate live load Ultimate load for beam D/1-3 = 34.4 + 9.97 = 44.37kN/m
NG HONG BIN 0319735
Total Load Diagram
Load Diagram
∑M1 =0
= -5.3m (R3y) + 44.37kN/m(5.3m)(5.3m/2) 5.3m R3y = 623.18kN/m
R3y = 117.58kN
∑Fy =0
= R1y + R3y – 44.37(5.3) = R1y + 117.58 – 235.16 -R1y = -117.58kN R1y = 117.58kN
Shear Force Diagram At point 1, there is a 117.58kN force acting upwards (+ve). At middle of the beam there is no point load. Hence, UDL was converted into PL only for calculation of reaction forces. 44.37kN/m x 2.65 = 117.58kN 117.58kN – 117.58kN = 0kN At point 3, there is a 117.58kN force acting downwards (-ve). 0kN – 117.58kN = -117.58kN Bending Moment Diagram At point 1, there is only a line so no area = 0kN At middle of the beam = Area of triangle between 1 and middle = 117.58kN x 2.65m x 0.5 = 155.79kN/m At point 3 = Area of triangle (+ve) + Area of triangle (-ve) = 155.79kN + -117.58kN x 2.65m x 0.5 = 0kN/m
NG HONG BIN 0319735
Beam Analysis Calculation
3. Ground Floor Beam, D-F/3
Total Dead Load Diagram
Dead load on Brick Wall Brick Self Weight = Wall height x thickness x density = 3m x 0.15m x 19kN/m³ =8.55kN/m Dead load on slab D-F/1-3 (two way slab) Load is transferred to beam D-F/3 in a triangular form. Convert the triangle load into UDL. Dead load from slab D-F/1-3 =Dead load on slab x (Lx/2) x 2/3 = 3.6kN/m² x (4m/2) x 2/3 = 4.8kN/m Dead load on D-F/3-4 (two way slab) Load is transferred to beam D-F/3 in trapezium direction. Convert the trapezium load into UDL. Dead load from slab D-F/3-4 = Dead load on slab x (Lx/2) = 3.6kN/m² x (3m/2) = 5.4kN/m Dead load on Concrete Beam Beam Self Weight = Beam size x concrete density = 0.15m x 0.3m x 24kN/m³ = 1.08kN/m
Total Dead Load Total for beam D-F/3 = 8.55 + 4.8 + 5.4 + 1.08 = 19.83kN/m
NG HONG BIN 0319735
Total Live Load Diagram
Live load on slab D-F/1-3 (two way slab) Load is transferred to beam D-F/3 in a triangular form. Convert the triangle load into UDL. Live load from slab D-F/1-3 =Live load on slab x (Lx/2) x 2/3 = 1.5kN/m² x (4m/2) x 2/3 = 2kN/m Live load on D-F/3-4 (two way slab) Load is transferred to beam D-F/3 in trapezium direction. Convert the trapezium load into UDL. Live load from slab D-F/3-4 = Live load on slab x (Lx/2) = 1.5kN/m² x (3m/2) = 2.25kN/m Total Live Load Total for beam D-F/3 = 2+ 2.25 = 4.25kN/m
Total Ultimate Load Diagram
Total Ultimate Dead Load Apply factor of 1.4 to dead load Ultimate Dead load for beam D-F/3 = 19.83kN/m x 1.4 = 27.76kN/m
Total Ultimate Live Load Apply factor of 1.6 to live load Ultimate Live load for beam D-F/3 = 4.25kN/m x 1.6 = 6.8kN/m
Total Ultimate load Combining ultimate dead load & ultimate live load Ultimate load for beam D-F/3 = 27.76 + 6.8 = 34.56kN/m
NG HONG BIN 0319735
Total Load Diagram
Load Diagram
∑MD =0
= -4m (RFy) + 34.56kN/m(4m)(4m/2) 4m RFy = 276.48kN/m
RFy = 69.12kN
∑Fy =0
= RDy + RFy – 34.56(4) RDy = 69.12kN
Shear Force Diagram At point D, there is a 69.12kN force acting upwards (+ve). At middle of the beam there is no point load. Hence, UDL was converted into PL only for calculation of reaction forces. 34.56kN/m x 2 = 69.12kN 69.12kN – 69.12kN = 0kN At point F, there is a 69.12kN force acting downwards (-ve). 0kN – 69.12kN = -69.12kN Bending Moment Diagram At point 1, there is only a line so no area = 0kN At middle of the beam = Area of triangle between D and middle = 69.12kN x 2m x 0.5 = 69.12kN/m At point F = Area of triangle (+ve) + Area of triangle (-ve) = 69.12kN + -69.12kN x 2m x 0.5 = 0kN/m
NG HONG BIN 0319735
Beam Analysis Calculation
4. Ground Floor Beam, F/3-4
Total Dead Load Diagram
Dead load on Brick Wall Brick Self Weight = Wall height x thickness x density = 3m x 0.15m x 19kN/m³ =8.55kN/m Dead load on slab D-F/3-4 (two way slab) Load is transferred to beam D/3-4 in a triangular form. Convert the triangle load into UDL. Dead load from slab D-F/3-4 =Dead load on slab x (Lx/2) x 2/3 = 3.6kN/m² x (3m/2) x 2/3 = 3.6kN/m Dead load on Concrete Beam Beam Self Weight = Beam size x concrete density = 0.15m x 0.3m x 24kN/m³ = 1.08kN/m
Total Dead Load Total for beam D/1-3 = 8.55 + 3.6 + 1.08 = 13.23kN/m
NG HONG BIN 0319735
Total Live Load Diagram
Live load on slab D-F/3-4 (two way slab)
Load is transferred to beam D/3-4 in a triangular form. Convert the triangle load into UDL. Live load from slab D-F/3-4 = Live load on slab x (Lx/2) x 2/3 = 1.5kN/m² x (3m/2) x 2/3 = 1.5kN/m
Total Ultimate Load Diagram
Total Ultimate Dead Load Apply factor of 1.4 to dead load Ultimate Dead load for beam F/3-4 = 13.23kN/m x 1.4 = 18.52kN/m
Total Ultimate Live Load Apply factor of 1.6 to live load Ultimate Live load for beam F/3-4 = 1.5kN/m x 1.6 = 2.4kN/m
Total Ultimate load Combining ultimate dead load & ultimate live load Ultimate load for beam F/3-4 = 18.52 + 2.4 = 20.92kN/m
NG HONG BIN 0319735
Total Load Diagram
Load Diagram
∑M3 =0
= -3m (R4y) + 20.92kN/m(3m)(3m/2) 3m R4y = 94.14kN/m
R4y = 31.38kN
∑Fy =0
= R3y + R4y – 20.92(3) R3y = 31.38kN
Shear Force Diagram At point 3, there is a 31.38kN force acting upwards (+ve). At middle of the beam there is no point load. Hence, UDL was converted into PL only for calculation of reaction forces. 20.92kN/m x 1.5 = 31.38kN 31.38kN – 31.38kN = 0kN At point 4, there is a 31.38kN force acting downwards (-ve). 0kN – 31.38kN = -31.38kN Bending Moment Diagram At point 3, there is only a line so no area = 0kN At middle of the beam = Area of triangle between 3 and middle = 31.38kN x 1.5m x 0.5 = 23.54kN/m At point 3 = Area of triangle (+ve) + Area of triangle (-ve) = 23.54kN + -31.38kN x 1.5m x 0.5 = 0kN/m
NG HONG BIN 0319735
Beam Analysis Calculation
5. Ground Floor Beam, C-F/1
Total Dead Load Diagram
Dead load on Brick Wall Brick Self Weight = Wall height x thickness x density = 3m x 0.15m x 19kN/m³ =8.55kN/m
Dead load on D-F/1-3 (two way slab) Load is transferred to beam C-F/1 in a triangular form. Convert the triangle load into UDL. Dead load from slab D-F/1-3 = Dead load on slab x (Lx/2) x 2/3 = 3.6kN/m² x (4m/2) x 2/3 = 4.8kN/m Dead load on Concrete Beam Beam Self Weight = Beam size x concrete density = 0.15m x 0.3m x 24kN/m³ = 1.08kN/m
Total Dead Load Total for C-D = 8.55kN/m + 1.08kN/m = 9.63kN/m Total for D-F = 8.55kN/m + 4.8kN/m + 1.08kN/m = 14.43kN/m
NG HONG BIN 0319735
Total Live Load Diagram
Live load on slab D-F/1-3 (two way slab) Load is transferred to beam D/1-3 in a triangular form. Convert the triangle load into UDL. Live load from slab D-F/1-3 = Live load on slab x (Lx/2) x 2/3 = 1.5kN/m² x (4m/2) x 2/3 = 2kN/m
Total Ultimate Load Diagram
Total Ultimate Dead Load Apply factor of 1.4 to dead load Ultimate Dead load for C-D = 9.63kN/m x 1.4
= 13.48kN/m Ultimate Dead load for D-F = 14.43kN/m x 1.4 = 20.2kN/m Total Ultimate Live Load Apply factor of 1.6 to live load Ultimate Live load for D-F = 2kN/m x 1.6 = 3.2kN/m
Total Ultimate load Combining ultimate dead load & ultimate live load Ultimate load for C-D
= 13.48kN/m Ultimate load for D-F = 20.2kN/m + 3.2kN/m = 23.4kN/m
NG HONG BIN 0319735
Total Load Diagram
Load Diagram
∑MC =0
= -7m (RFy) + 13.48kN/m(3m)(3m/2) +117.58kN/m x 3m + 23.41kN/m x 4m[(3m + (4/2)] 7m RFy = 881.4kN/m
RFy = 125.91kN
∑Fy =0
= RCy + RFy – 117.58kN – 13.48kN/m(3m) – 23.41kN/m(4m) RCy = 125.71kN
Shear Force Diagram At point C, there is a 125.71kN force acting upwards (+ve). UDL was converted to PL only for calculation of reaction forces. 13.48kN/m x 3m = 40.44kN 125.71kN – 40.44kN = 85.27kN At point D, there is a 117.58kN force acting downwards (-ve). 85.27kN – 117.58kN = -32.31kN UDL was converted to PL only for calculation of reaction forces. 23.4kN/m x 4m = 93.6kN
-32.31kN – 93.6kN = -125.91kN
NG HONG BIN 0319735
Bending Moment Diagram At point C, there is only a line so no area = 0kN/m At point D = Area of trapezium between C and D = (125.71 + 85.27) x 3 x 0.5 = 316.47kN/m At point F = Area of trapezium between D and F = (32.31 + 125.91) x 4 x 0.5 = 316.45kN/m
316.47kN/m - 316.45kN/m = 0.02kN/m ≈0
NG HONG BIN 0319735
Beam Analysis Calculation
6. Ground Floor Beam, C-F/4
To analyse beam C-F/4, we need to find the PL which comes from both direction which
are beam D/3-4 and beam D/4-5 respectively.
Ground Floor Beam, D/3-4
Total Dead Load Diagram
Dead load on Brick Wall
Brick Self Weight = Wall height x thickness x density = 3m x 0.15m x 19kN/m³ =8.55kN/m
Dead load on C-D/1-4 (one way slab) Load is transferred to beam D/3-4 in one direction. Convert the load into UDL. Dead load from slab C-D/1-4 = Dead load on slab x (Lx/2) = 3.6kN/m² x (3m/2) = 5.4kN/m Dead load on slab D-F/3-4 (two way slab) Load is transferred to beam D/3-4 in a triangular form. Convert the triangle load into UDL. Dead load from slab D-F/3-4 =Dead load on slab x (Lx/2) x 2/3 = 3.6kN/m² x (3m/2) x 2/3 = 3.6kN/m Dead load on Concrete Beam Beam Self Weight = Beam size x concrete density = 0.15m x 0.3m x 24kN/m³ = 1.08kN/m
Total Dead Load Total for beam D/3-4 = 8.55 + 5.4 + 3.6 + 1.08 = 18.63kN/m`
NG HONG BIN 0319735
Total Live Load Diagram
Live load on C-D/1-4 (one way slab)
Load is transferred to beam D/3-4 in one direction. Convert the load into UDL. Live load from slab C-D/1-4 = Live load on slab x (Lx/2) = 1.5kN/m² x (3m/2) = 2.25kN/m Live load on slab D-F/3-4 (two way slab) Load is transferred to beam D/3-4 in a triangular form. Convert the triangle load into UDL. Live load from slab D-F/3-4 = Live load on slab x (Lx/2) x 2/3 = 1.5kN/m² x (3m/2) x 2/3 = 1.5kN/m Total Live Load Total for beam D/1-3 = 2.25 + 1.5 = 3.75kN/m
Total Ultimate Load Diagram
Total Ultimate Dead Load Apply factor of 1.4 to dead load Ultimate Dead load for beam D/3-4 = 18.63kN/m x 1.4 = 26.08kN/m
Total Ultimate Live Load Apply factor of 1.6 to live load Ultimate Live load for beam D/3-4 = 3.75kN/m x 1.6 = 6kN/m
Total Ultimate load Combining ultimate dead load & ultimate live load Ultimate load for beam D/3-4 = 26.08 + 6 = 32.08kN/m
NG HONG BIN 0319735
Total Load Diagram
Load Diagram
∑M3 =0
= -3m (R4y) + 32.08kN/m(3m)(3m/2) 3m R3y = 144.36kN/m
R4y = 48.12kN
∑Fy =0
= R3y + R4y – 32.08(3) = R3y + 117.58 – 235.16 R3y = 48.12kN
NG HONG BIN 0319735
Ground Floor Beam, D/4-5
Total Dead Load Diagram
Dead load on Brick Wall
Brick Self Weight = Wall height x thickness x density = 3m x 0.15m x 19kN/m³ =8.55kN/m
Dead load on C-D/4-5 (two way slab) Load is transferred to beam D/4-5 in a trapezium form. Convert the trapezium load into UDL. Dead load from slab C-D/4-5 = Dead load on slab x (Lx/2) = 3.6kN/m² x (3m/2) = 5.4kN/m Dead load on Concrete Beam Beam Self Weight = Beam size x concrete density = 0.15m x 0.3m x 24kN/m³ = 1.08kN/m
Total Dead Load Total for beam D/4-5 = 8.55 + 5.4 + 1.08 = 15.03kN/m`
Total Live Load Diagram
Live load on C-D/4-5 (two way slab) Load is transferred to beam D/4-5 in a trapezium form. Convert the trapezium load into UDL. Live load from slab C-D/4-5 = Live load on slab x (Lx/2) = 1.5kN/m² x (3m/2) = 2.25kN/m
NG HONG BIN 0319735
Total Ultimate Load Diagram
Total Ultimate Dead Load Apply factor of 1.4 to dead load Ultimate Dead load for beam D/4-5 = 15.03kN/m x 1.4 = 21.04kN/m
Total Ultimate Live Load Apply factor of 1.6 to live load Ultimate Live load for beam D/4-5 = 2.25kN/m x 1.6 = 3.85kN/m
Total Ultimate load Combining ultimate dead load & ultimate live load Ultimate load for beam D/4-5 = 21.04 + 3.85 = 24.89kN/m
Total Load Diagram
Load Diagram
∑M4 =0
= -5m (R5y) + 24.89kN/m(5m)(5m/2) 5m R5y = 311.13kN/m
R5y = 62.22kN
∑Fy =0
= R4y + R5y – 24.89(5) R4y = 62.22kN
Hence, PL on beam C-F/4 = PL from beam D/3-4 + PL from beam D/4-5
= 48.12kN + 62.22kN
= 110.34kN
NG HONG BIN 0319735
6. Ground Floor Beam, C-F/4
Total Dead Load Diagram
Dead load on Brick Wall Brick Self Weight = Wall height x thickness x density = 3m x 0.15m x 19kN/m³ =8.55kN/m
Dead load on D-F/3-4 (two way slab) Load is transferred to beam C-F/4 in a trapezium form. Convert the trapezium load into UDL. Dead load from slab D-F/3-4 = Dead load on slab x (Lx/2) = 3.6kN/m² x (3m/2) = 5.4kN/m
Dead load on C-D/4-5 (two way slab) Load is transferred to beam C-F/4 in a triangular form. Convert the triangle load into UDL. Dead load from slab C-D/4-5 = Dead load on slab x (Lx/2) x 2/3 = 3.6kN/m² x (3m/2) x 2/3 = 3.6kN/m Dead load on Concrete Beam Beam Self Weight = Beam size x concrete density = 0.15m x 0.3m x 24kN/m³ = 1.08kN/m
Total Dead Load Total for C-D = 8.55kN/m + 3.6kN/m +1.08kN/m = 13.23kN/m Total for D-F = 8.55kN/m + 5.4kN/m + 1.08kN/m = 15.03kN/m
NG HONG BIN 0319735
Total Live Load Diagram
Live load on slab D-F/3-4 (two way slab) Load is transferred to beam C-F/4 in a trapezium form. Convert the trapezium load into UDL. Live load from slab D-F/3-4 = Live load on slab x (Lx/2) = 1.5kN/m² x (3m/2) = 2.25kN/m
Live load on C-D/4-5 (two way slab) Load is transferred to beam C-F/4 in a triangular form. Convert the triangle load into UDL. Live load from slab C-D/4-5 = Live load on slab x (Lx/2) x 2/3 = 1.5kN/m² x (3m/2) x 2/3 = 1.5kN/m
Total Ultimate Load Diagram
Total Ultimate Dead Load Apply factor of 1.4 to dead load Ultimate Dead load for C-D = 13.23kN/m x 1.4 = 18.52kN/m Ultimate Dead load for D-F = 15.03kN/m x 1.4 = 21.04kN/m Total Ultimate Live Load Apply factor of 1.6 to live load Ultimate Live load for C-D = 1.5kN/m x 1.6 = 2.4kN/m Ultimate Live load for D-F = 2.25kN/m x 1.6 = 3.6kN/m
Total Ultimate load Combining ultimate dead load & ultimate live load Ultimate load for beam C-D = 18.52 + 2.4 = 20.92kN/m Ultimate load for beam D-F = 21.04 + 3.6 = 24.64kN/m
NG HONG BIN 0319735
Total Load Diagram
Load Diagram
∑MC =0
= -7m (RFy) + 20.92kN/m(3m)(3m/2) +110.34kN/m x 3m + 24.64kN/m x 4m[(3m + (4/2)] 7m RFy = 917.96kN/m RFy =
131.14kN
∑Fy =0
= RCy + RFy – 110.34kN – 20.92kN/m(3m) – 24.64kN/m(4m) RCy = 140.52kN
Shear Force Diagram At point C, there is a 140.52kN force acting upwards (+ve). UDL was converted to PL only for calculation of reaction forces. 20.92kN/m x 3m = 62.76kN 140.52kN – 62.76kN = 77.76kN At point D, there is a 110.34kN force acting downwards (-ve). 77.76kN – 110.34kN = -32.58kN UDL was converted to PL only for calculation of reaction forces. 24.64kN/m x 4m = 98.56kN -32.58kN – 98.56kN = -131.14kN
NG HONG BIN 0319735
Bending Moment Diagram At point C, there is only a line so no area = 0kN/m At point D = Area of trapezium between C and D = (140.52 + 77.76) x 3 x 0.5 = 327.42kN/m At point F = Area of trapezium between D and F = (32.58 + 131.14) x 4 x 0.5 = 327.44kN/m
327.42kN/m – 327.44kN/m = 0.02kN/m ≈0
NG HONG BIN 0319735
Column Analysis Calculation
Tributary Area Method (Live Load Only)
To determine 3 columns: C5, C6, E6
Structural Ground Floor Plan
(Showing Distribution of load from slab to column)
Based on the UBBL, it states that all rooms in Bungalow are using the live load factor of
1.5kN/m² except for car porch which is 2.5kN/m²
Column Area Live Load
GF C5
(2.5m x 3.5m) + (2.35m x 4m) = 18.15m²
18.15m² x 1.5kN/m²
= 27.23kN
GF C6
4m x 2.35m = 9.4m²
9.4m² x 1.5kN/m² = 14.1kN
CF E6
3.5m x 2.35m = 8.23m²
8.23m² x 1.5kN/m² = 12.35kN
NG HONG BIN 0319735
Total Live Load Diagram
Structural First Floor Plan
(Showing Distribution of load from slab to column)
Based on the UBBL, it states that all rooms in Bungalow are using the live load factor of
1.5kN/m².
Column Area Live Load
FF C5
4.85m x 4m = 19.4m²
19.4m² x 1.5kN/m²
= 29.1kN
FF C6
2m x 2.35m = 9.4m²
9.4m² x 1.5kN/m²
= 14.1kN
FF E6
2m x 2.35m = 4.7m²
4.7m² x 1.5kN/m² = 7.05kN
NG HONG BIN 0319735
Total Live Load Diagram
Structural Roof Plan
(Showing Distribution of load from slab to column)
Based on the UBBL, it states that all rooms in Bungalow are using the live load factor of
1.5kN/m² but assumed live load for roof is taken as 0.5kN/m² and 1.0kN/m² as dead
load given by lecturer. There is no live load on roof floor plan.
Column Area Live Load
FF C5
4.85m x 4m = 19.4m² = 19.4m²
19.4m² x 0kN/m² = 0kN
FF C6
4m x 2.35m= 9.4m²
9.4m² x 0kN/m² = 0kN
FF E6
2m x 2.35m = 4.7m²
4.7m² x 0kN/m² = 0kN
NG HONG BIN 0319735
Column Analysis Calculation
Tributary Area Method
Column C5
Determine the load acting on column C5
Dead load Roof Level Dead Load Slab 19.4m² x 1.0kN/m² = 19.4kN Roof beam (4m + 4.85m) x 1.08kN/m = 9.56kN Total 28.96kN First Floor Dead Load Walls (4.85m + 8m + 2.35m + 2m) x 8.55kN/m = 147.06kN Slabs 19.4m² x 3.6kN/m² = 69.84kN Beams (8m + 4.85m + 2.35m) x 1.08kN/m = 16.42kN Columns 0.3m x 0.4m x 3m x 24kN/m³ = 8.64kN Total 241.96kN Ground Floor Dead Load Walls 2.35m x 8.55kN/m = 20.09kN Slabs 18.15m² x 3.6kN/m² = 65.34kN Beams (4.85m + 4m) x 1.08kN/m = 9.56kN Columns 0.3m x 0.4m x 3m x 24kN/m³ = 8.64kN Total 103.63kN Total Dead Load 28.96 + 241.96 + 103.63 = 374.55N Apply 1.4 Factor 374.55kN x 1.4 = 524.37kN
NG HONG BIN 0319735
Live load First Floor Live Load Slabs 19.4m² x 1.5kN/m² = 29.1kN Ground Floor Live Load Slabs 18.15m² x 1.5kN/m² = 27.23kN Total Live Load 29.1 + 27.23 = 56.33kN Apply 1.6 Factor 56.33kN x 1.6 = 90.13kN Total Ultimate Dead load + Ultimate Live load 524.37 + 90.13 = 614.5kN Hence, the ultimate load acting on column C5 is 614.5kN.
NG HONG BIN 0319735
Column Analysis Calculation
Tributary Area Method
Column C6
Determine the load acting on column C6
Dead load Roof Level Dead Load Slab 9.4m² x 1.0kN/m² = 9.4kN Roof beam (4m + 2.35m) x 1.08kN/m = 6.86kN Total 16.26kN First Floor Dead Load Walls (2.35m + 2.35m + 4m) x 8.55kN/m = 74.39kN Slabs 9.4m² x 3.6kN/m² = 33.84kN Beams (2.35m + 2.35m + 4m) x 1.08kN/m = 9.4kN Columns 0.3m x 0.4m x 3m x 24kN/m³ = 8.64kN Total 126.27kN Ground Floor
Dead Load Walls (2.35m + 4m) x 8.55kN/m = 54.29kN Slabs 9.4m² x 3.6kN/m² = 65.34kN Beams (2.35m + 4m) x 1.08kN/m = 6.86kN Columns 0.3m x 0.4m x 3m x 24kN/m³ = 8.64kN Total 103.63kN Total Dead Load 16.26 + 126.27 + 103.63 = 246.16kN Apply 1.4 Factor 246.16kN x 1.4 = 344.62kN
NG HONG BIN 0319735
Live load First Floor Live Load Slabs 9.4m² x 1.5kN/m² = 14.1kN Ground Floor Live Load Slabs 9.4m² x 1.5kN/m² = 14.1kN Total Live Load 14.1 + 14.1 = 28.2kN Apply 1.6 Factor 28.2kN x 1.6 = 45.12kN Total Ultimate Dead load + Ultimate Live load 344.62 + 45.12 = 389.74kN Hence, the ultimate load acting on column C5 is 389.74kN
NG HONG BIN 0319735
Column Analysis Calculation
Tributary Area Method
Column E6
Determine the load acting on column E6
Dead load
Roof Level Dead Load Slab 4.7m² x 1.0kN/m² = 4.7kN Roof beam (2m + 2.35m) x 1.08kN/m = 4.7kN Total 9.4kN First Floor Dead Load Walls (2m + 2.35m) x 8.55kN/m = 37.19kN Slabs 4.7m² x 3.6kN/m² = 16.92kN Beams (2m + 2.35m) x 1.08kN/m = 4.3kN Columns 0.3m x 0.4m x 3m x 24kN/m³ = 8.64kN Total 67.45kN Ground Floor Dead Load Walls (3.5m + 2.35m) x 8.55kN/m = 50.02kN Slabs 8.23m² x 3.6kN/m² = 65.34kN Beams (3.5m + 2.35m) x 1.08kN/m = 6.32kN Columns 0.3m x 0.4m x 3m x 24kN/m³ = 8.64kN Total 94.61kN Total Dead Load 9.4 + 67.45 + 94.61 = 171.46kN Apply 1.4 Factor 171.46kN x 1.4 = 240.04kN
NG HONG BIN 0319735
Live load
First Floor Live Load Slabs 4.7m² x 1.5kN/m² = 7.05kN Ground Floor Live Load Slabs 8.23m² x 1.5kN/m² = 12.35kN Total Live Load 7.05 + 12.35 = 19.4kN Apply 1.6 Factor 19.4kN x 1.6 = 31.04kN Total Ultimate Dead load + Ultimate Live load 240.04 + 31.04 = 271.08kN Hence, the ultimate load acting on column C5 is 271.08kN.