dunia geografi: rphgeografi-tingkatan2.blogspot.com/p/rph.htmlbahan resos : buku teks geografi...

Download DUNIA GEOGRAFI: RPHgeografi-tingkatan2.blogspot.com/p/rph.htmlBahan RESOS : Buku Teks Geografi Tingkatan 2 Buku Rujukan Geografi Tingkatan PMR LANGKAH ISI PELAJARAN PENGAJARAN & PEMBELAJARAN

If you can't read please download the document

Upload: dangkhuong

Post on 03-Mar-2018

229 views

Category:

Documents


5 download

TRANSCRIPT

DUNIA GEOGRAFI: RPH

DUNIA GEOGRAFI

Pages

Home

HURAIAN & SUKATAN

RPH

TOPIK

Latihan

AKTIVITI

widget

RPH

Bab 15: PENGANGKUTAN DAN PERHUBUNGAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Objektif Pembelajaran : Membincangkan keperluan pengangkutan awal Negara Malaysia

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat:

1.Menyatakan cara pengangkutan awal di Malaysia

2.Menyenaraikan dan menghuraikan keperluan pengangkutan awal di Malaysia

Pengetahuan sedia ada : Pelajar sekurang-kurangnya pernah melihat jenis-jenis pengangkutan yang ada

Kemahiran : Kemahiran Berfikir Secara Kritis dan Kreatif (KBKK)

(Menyatakan, Menghuraikan, Menyenaraikan)

Nilai : Kejujuran, Bekerjasama, Rasional, Kerajinan

Bahan RESOS : Buku Teks Geografi Tingkatan 2

Buku Rujukan Geografi Tingkatan PMR

LANGKAH

ISI PELAJARAN

PENGAJARAN & PEMBELAJARAN

CATATAN

AKTIVITI GURU

AKTIVITI PELAJAR

Set Induksi

(5minit)

Memperkenalkan beberapa jenis-jenis gambar pengangkutan awal

1.Guru menyoal pelajar:

Apakah kenderaan yang pelajar naiki hari ini?

2.Guru menayangkan KOSWER mengenai jenis pengangkutan

3.Meminta pendapat pelajar tentang apa yang dilihat

4.Guru menanya pelajar apakah tajuk pembelajaran hari ini

1.Para pelajar

menjawab:

Kereta, Bas, Motorsikal, Basikal, Jalan kaki.

2.Pelajar melihat paparan slaid jenis-jenis pengangkutan utama.

3.Pelajar memberikan pendapat tentang slaid yang dilihat

4.Pelajar mendengar ulasan guru dan menjawab soalan.

BBM:

KOSWER

Nilai:

Menghargai

Kejujuran

Kemahiran:

Menjelaskan

Mengaitkan

Perkembangan pengajaran:

Langkah 1

(10 minit)

Penerangan cara pengangkutan di Malaysia

1.Guru mengedarkan lembaran kerja

2.Guru memberi penerangan mengenai konsep pembelajaran hari ini menggunakan KOSWER

3.Guru memberitahu maksud pengangkutan

4.Guru menunjukkan contoh gambar rakit,kapal, kereta lembu dan gajah,keretapi,dan jong

5.Guru memberi penerangan mengenai jenis pengangkutan awal di Malaysia:

a.Pengangkutan darat

b.Pengangkutan air

1.Pelajar mendengar penerangan guru sambil mencatat isi di lembaran kerja yang diberikan oleh guru

2. Pelajar melihat slaid yang ditayangkan oleh guru

3.Pelajar belajar dengan bantuan BBM dalam internet untuk memahami isi pelajaran

BBM:

KOSWER

Gambar digital

Lembaran kerja

Nilai:

Berani

Bertanggungjawab

Kemahiran:

Menghuraikan

Langkah 2

(10 minit)

Penjelasan keperluan pengangkutan pada zaman penjajah

1.Guru menayangkan slaid pengangkutan awal semasa penjajahan British

2.Guru memberi penerangan jenis pengangkutan darat semasa penjajahan British iaitu keretapi

3.Guru menunjukkan peta jalan keretapi sambil menerangkan landasan keretapi yang pertama di bina di Semenanjung Malaysia dan Di Sabah

4.Guru memberi penjelasan mengenai pengangkutan darat:

a.Jalan darat yang awal dibina

b.Jenis pengangkutan iaitu kereta kuda dan kereta lembu

5.Guru memberi penerangan mengenai pengangkutan air:

a.Cara dan jenis pengangkutan

b.Kepentingan pengangkutan air

c.Perkembangan teknologi

6.Guru menyoal pelajar apakah tujuan penjajah membina jalan raya dan jalan keretapi

1.Pelajar melihat slaid yang ditayangkan oleh guru

2.Pelajar mendengar penerangan guru sambil mencatat isi penting

3.Pelajar meneliti slaid yang ditayangkan

4.Pelajar menjawab pertanyaan guru

BBM:

KOSWER

Nilai:

Bertanggungjawab

Hormat-menghormati

Kemahiran:

Mengaitkan

Membezakan

Langkah 3

(5 minit)

Soalan Interaktif

Guru mengemukakan soalan interaktif kepada pelajar mengenali jenis-jenis pengangkutan awal

Pelajar menjawab soalan berdasarkan aktiviti tersebut.

BBM:

KOSWER

Nilai:

Menghargai

Kesyukuran

Kemahiran:

Beza dan Banding

Penilaian / Kerja susulan:

(8 minit)

Guru memberikan latihan

1.Guru menyuruh pelajar menyiapkan lembaran kerja serta latihan sambil berdasarkan maklumat yang diberikan melaui slaid

1.Pelajar menyiapkan lembaran tersebut sambil berbincang dengan guru

BBM:

Lembaran kerja

Latihan

Nilai:

Berdikari

Kejujuran

Kemahiran:

Mengingati

Memperoleh maklumat

Berfikir

Penutup

(2 minit)

Guru meminta pelajar membuat kesimpulan

Guru meminta seorang pelajar untuk menyimpulkan pembelajaran hari ini dalam beberapa ayat

Pelajar yang dipanggil nama akan membuat kesimpulan secara ringkas apa yang telah dipelajari

Rumus fakta

Home

Subscribe to:Posts (Atom)

Digital clock

KALENDAR

Calendar

Followers

MENCARI

MENU

2012

(10)

May

(3)BAB 15: PENGANGKUTAN & PERHUBUNGANJENIS-JENIS PENGANGKUTANKEPERLUAN PENGANGKUTAN AWAL PADA ZAMAN PENJAJAH

April

(1)

March

(1)

February

(1)

January

(4)

Total Pageviews

Powered By KakiBlog

There was an error in this gadget

There was an error in this gadget

AsmidaArizaEyna. Awesome Inc. theme. Theme images by molotovcoketail. Powered by Blogger.