dst thn 2

2
M7 Tarikh Masa Hari 4/3/2015 1020-1120 Selasa Mata Pelajaran : Dunia Sains & Teknologi Kelas : Tahun 2 Tajuk: Sains Hayat / Manusia Standard Pembelajaran : 2.1, 2.2 dan 2.11 Objektif pembelajaran: Di akhir pengajaran murid boleh Mengenal pasti keperluan asas manusia iaitu makanan, air, udara dan tempat perlindungan. Menyatakan kepentingan keperluan asas kepada manusia. Mengenal pasti makanan yang memberi tenaga, membantu tumbesaran dan membantu menjaga kesihatan. EMK: Kreativiti & Inovasi, Bahasa, Sains & Teknologi, dan Nilai Murni (elemen EMK sedia ada). Bantu Belajar: Lembaran Kerja, Buku Latihan Kerja . Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran 1. Guru berbincang dengan murid tentang kepelbagaian hidangan waktu makan 2. Guru menggalakkan murid berbincang secara aktif dalam kumpulan 3. Guru kemudian mengagihkan beberapa gambar makanan kepada kumpulan-kumpulan 4. Guru meminta setiap kumpulan menyediakan menu sarapan pagi, makan tengah hari dan makan malam menggunakan gambar-gambar yang telah diberikan kepada kumpulan-kumpulan tersebut 5. Wakil kumpulan akan membentangkan hasil kerja kumpulan di hadapan kelas. 6. Guru akan melekatkan hasil kerja terbaik di sudut sins di dalam kelas Refleksi

Upload: mohamad-tarmimie-bin-ali

Post on 09-Feb-2016

221 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

RPH

TRANSCRIPT

Page 1: DST THN 2

M7 Tarikh Masa Hari 4/3/2015 1020-1120 SelasaMata Pelajaran : Dunia Sains & Teknologi

Kelas : Tahun 2Tajuk: Sains Hayat / Manusia

Standard Pembelajaran : 2.1, 2.2 dan 2.11

Objektif pembelajaran: Di akhir pengajaran murid boleh Mengenal pasti keperluan asas manusia iaitu makanan, air, udara dan tempat

perlindungan. Menyatakan kepentingan keperluan asas kepada manusia. Mengenal pasti makanan yang memberi tenaga, membantu tumbesaran dan

membantu menjaga kesihatan.EMK: Kreativiti & Inovasi, Bahasa, Sains & Teknologi, dan Nilai Murni (elemen EMK sedia

ada).

Bantu Belajar: Lembaran Kerja, Buku Latihan Kerja .

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

1. Guru berbincang dengan murid tentang kepelbagaian hidangan waktu makan 2. Guru menggalakkan murid berbincang secara aktif dalam kumpulan3. Guru kemudian mengagihkan beberapa gambar makanan kepada kumpulan-

kumpulan4. Guru meminta setiap kumpulan menyediakan menu sarapan pagi, makan tengah

hari dan makan malam menggunakan gambar-gambar yang telah diberikan kepada kumpulan-kumpulan tersebut

5. Wakil kumpulan akan membentangkan hasil kerja kumpulan di hadapan kelas.6. Guru akan melekatkan hasil kerja terbaik di sudut sins di dalam kelas

Refleksi