dst thn 2
DESCRIPTION
RPHTRANSCRIPT
M27
Tarikh Masa Hari 4/8/2015 1020-1120 Selasa
Mata Pelajaran : Dunia Sains & TeknologiKelas : Tahun 2
Tajuk: Sains Hayat / Terang Dan Gelap
Standard Pembelajaran : 4.1.1,4.1.2,4.1.4
Objektif pembelajaran: Di akhir pengajaran murid boleha) mengenalpasti 4 sumber cahaya seperti matahari, lampu, lampu suluh dan apib) membezakan keadaan terang dan gelapc) menyatakan 3 kepentingan cahaya kepada manusia
EMK: Kreativiti, TMK
Bantu Belajar: gambar sumber cahaya, kotak, bola pingpong, lampu suluh, lembaran kerja
Aktiviti Pengajaran dan PembelajaranAktiviti 1
1. Guru meinta murid-murid memejamkan mata dan diminta menghayati cerita guru berkaitan ‘Seperti Anjing Dengan Bayang-bayang’
2. guru meminta murid membuka mata apabila cerita tersebut selesai diperdengarkandan mendapatkan beberapa jawapan dari murid berdasarkan cerita tersebutcontoh soalan
guru: murid-murid, apakah sebabnya tulang lembu itu terjatuh ke dalam air? Murid: Anjing itu buka mulut cikgu guru: sebab apa dia buka mulut? Murid: sebab nak dapatkan tulang yang lain cikgu
3. guru meneruskan sesi perbincangan dengan murid sehingglah murid tahu mengenai perkataan baying-bayang
4. guru memperkembangkan pengetahuan sedia ada murid dengan menerangkan bagaimana baying-bayang dihasilkan
5. guru membimbing murid membuat pengitlakan bahawa baying-bayang terbentuk apabila ada cahaya yang dihalang oleh sesuatu benda
Aktiviti 21. guru menayangkan satu klip video yang menunjukkan baying-bayang terbentuk
apabila cahaya dihalang 2. guru memili seorang murid untuk menyuluh dinding berwarna putih menggunakan
sebuah lampu suluh3. seorang murid lain diminta untuk meletakkan tangan mereka di hadapan lampu suluh
tersebut untuk menghasilkan baying-bayang pada dinding tersebut4. guru menyoal murid berkaitan kedudukan baying-bayang yang terbentuk di hadapan
atau belakang tangan mereka5. guru membimbing murid membuat kesimpulan bahawa bayang-bayang terbentuk di
belakang objek yang menghalang cahaya
Aktiviti 31. guru memberikan murid sekeping kad tebal dan sebatang lidi sate2. guru mengarahkan murid melukis gambar kepada sama ada kepala manusia atau
kepala haiwan mengikut kreativiti masing-masing3. guru meminta murid mengggunting lukisan mereka mengikut bentuk kepala4. guru meinta murid melubangkan bahagian mata, lubang hidung dan mulut pada
kepala yang mereka hasilkan5. guru meminta murid melekatkan satu hujung lidi sate ke bahagian belakang kepala
tersebut6. guru meminta murid membawa hasil kerja mereka ke luar bilik darjah untuk
menjalankan aktiviti wayang kulit
Refleksi