Transcript
  • 7/29/2019 RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (5)

    1/8

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2

    ASPEK MENULIS

    SEKOLAH KEBANGSAAN PAJAR SEJINGKAT

    Mata pelajaran : Bahasa Melayu

    Tahun : 2 Bestari

    Tarikh : 5 Februari 2013

    Hari : Selasa

    Masa : 0730-0900

    Bilangan murid : 28 orang

    Tema : Sihat Dan Cerdas

    Tajuk : Piramid Makanan

    Hasil Pembelajaran:

    Standard Kandungan Standard Pembelajaran

    3.5 Mencatat maklumat yang betul

    tentang sesuatu perkara daripada

    pelbagai sumber

    3.5.1 Mencatat maklumat penting

    dengan betul daripada pelbagai

    sumber.

    Objektif:

    Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:

    1. menyenaraikan 4 jenis makanan mengikut peringkat kategori di dalam

    piramid makanan dengan betul.

    2. mengelaskan 5 jenis makanan berkhasiat dan tidak berkhasiat dalam

    bentuk jadual dengan betul.

  • 7/29/2019 RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (5)

    2/8

    Sistem Bahasa:

    A. Morfologi : Kata Nama Am

    i. roti

    ii. nasi

    iii. mi

    iv. gandum

    v. ubi

    vi. sayur

    vii. buah

    viii. daging

    ix. telur

    x. susuxi. kekacang

    xii. ayam

    xiii. ikan

    xiv. lemak

    xv. minyak

    xvi. gula

    xvii. garam

    xviii. coklat

    B. Kosa Kata

    i. gandum

    ii. kekacang

    iii. lemak

  • 7/29/2019 RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (5)

    3/8

    Pengisian kurikulum:

    1. Penerapan Ilmu: Sains

    Pendidikan Kesihatan

    2. Penerapan Nilai: Rasional

    Kesyukuran

    Kasih Sayang

    Kesederhanaan

    Bekerjasama

    3. Kemahiran Bernilai Tambah:

    i. Kemahiran Berfikir

    ii. Kajian Masa Depan

    iii. Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal,VerbalLinguistik

    iv. Kontekstual

    v. Konstruktivisme

    vi. Kreativiti dan Inovasi

    vii. Belajar Cara Belajar

    Strategi:

    1. Berpusatkan Murid

    Bahan Bantu Mengajar:

    1.Piramid Makanan 2.Kad Perkataan 3.Lembaran Kerja

    4.Kertas A4 Kosong

    Pengetahuan Sedia Ada:

    - Murid pernah makan makanan seimbang di rumah.

  • 7/29/2019 RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (5)

    4/8

    Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan

    Pembelajaran

    Catatan

    i. Soalan Guru:

    - Apakah yang terdapat di dalam

    gambar ini?

    Jawapan:Daging,Sayur,

    Buah

    - Apa makanan yang selalu

    kamu makan?

    Jawapan:Coklat,Susu,Sayur

    Buah,Roti

    ii. Tajuk Pelajaran:

    - Piramid Makanan

    SET INDUKSI (5 minit)

    i. Guru mempamerkan gambar

    di hadapan kelas

    ii. Guru bertanyakan soalan

    kepada murid.

    iii. Guru mengaitkan barang-

    barang tersebut dengan tajuk

    pelajaran hari ini.

    Ilmu:

    -Sains

    -Pendidikan kesihatan

    Nilai:

    -Rasional

    -Kasih sayang

    -Kesyukuran

    KBT:-Kemahiran Berfikir

    -Pembelajaran

    Kontektual

    -Verbal linguistik

    -Interpersonal

    BBM:-Gambar

    i. Piramid Makanan LANGKAH 1 (10 minit)

    i. Guru mempamerkan piramid

    makanan di hadapan kelas.

    ii. Murid diminta meneliti

    piramid makanan tersebut

    iii. Guru memberi penerangan

    kepada murid.

    Ilmu:

    -Sains

    -Pendidikan Kesihatan

    Nilai:

    -Rasional

    -Kesederhanaan

    KBT:

    - Kemahiran Berfikir

    - Interpersonal

  • 7/29/2019 RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (5)

    5/8

    1. Makan lebih banyak:

    Roti,Nasi,Mi,Gandum,Ubi

    2. Makan banyak:

    Sayur,Buah

    3. Makan sederhana:

    Daging,Telur,Susu,Kekacang,

    Ayam,Ikan

    4. Makan sedikit:

    Lemak,Minyak,Gula,Garam,

    Coklat

    - Kontekstual

    BBM:

    -Piramid Makanan

    -Kad Perkataan

    i. Kosa Kata:

    a. Gandum-sejenis tumbuhanuntuk membuat tepung

    b. Kekacang-keluarga

    tumbuhan yang berbiji

    c. Lemak-zat minyak pada

    binatang

    ii. Kata nama am:- Definisi: Perkataan yang

    merujuk kepada seuatu

    benda yang umum sifatnya.

    - roti,nasi,mi,gandum,ubi,

    sayur,buah,daging,telur,susu

    kekacang,ayam,ikan,lemak,

    minyak,gula,garam,coklat

    LANGKAH 2 (5 minit)

    i. Murid diminta merujuk kosakata yang guru sebut

    ii. Murid diminta memberikan

    maksud kosa kata tersebut.

    iii. Guru memberi definisi kata

    nama am

    iv. Guru meminta murid

    menyenaraikan kata namaam yang terdapat pada

    piramid makanan.

    v. Guru berbincang bersama

    murid.

    Nilai:

    -Bekerjasama

    KBT:

    -Verbal Linguistik

    -Interpersonal

    -Kemahiran Berfikir

    -Konstruktivisme

    BBM:

    -Piramid Makanan

  • 7/29/2019 RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (5)

    6/8

    i. Piramid Makanan:

    a) Pertama Paling bawah:

    Roti,Nasi,Mi,Gandum,Ubi

    b) Kedua ke bawah:

    Sayur,Buah

    c) Kedua teratas:

    Daging,Telur,Susu,kekacang,

    Ayam,Ikan

    d) Teratas

    Lemak,Minyak,Gula,Garam,

    Coklat

    LANGKAH 3 (25 minit)

    i. Murid diberikan kertas

    kosong.

    ii. Murid diminta melukis piramid

    makanan.

    iii. Guru berbincang bersama

    murid

    Objektif (1)

    Ilmu:

    -Sains

    -Pendidikan kesihatan

    Nilai:

    -Kesederhanaan

    KBT:

    -Kinestetik

    -Verbal lingusitik

    -Interpersonal-Kontekstual

    -Konstruktivisme

    -Kreativiti dan Inovasi

    BBM:

    -Kertas A4 kosong

    i. Jadual

    Makanan

    Berkhasiat

    Makanan

    Tidak

    Berkhasiat Nasi

    Mi

    Roti

    Sayur-sayuran

    Buah-buahan

    Gandum

    Ubi

    Ikan

    Susu

    Ayam

    Gula-gula

    Majerin

    Keju

    Gula

    Garam

    Keropok

    Burger

    Aiskrim

    LANGKAH 4 (10 minit)

    i. Guru mengedarkan lembaran

    kerja.

    ii. Murid diminta mengelaskan

    makanan berkhasiat dan

    makanan tidak berkhasiat.

    iii. Guru meminta murid bertukar

    lembaran kerja dengan rakan

    lain untuk sesi menyemak

    jawapan.

    iv. Guru berbincang bersama

    Objektif (2)

    Ilmu:

    -Sains

    -Pendidikan Kesihatan

    Nilai:

    -Kesederhanaan

    -Rasional

    -Kesyukuran

  • 7/29/2019 RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (5)

    7/8

    Kacang

    Bijirinmurid KBT:

    -Verbal Linguistik

    -Interpersonal

    -Konstruktivisme

    -Kontekstual

    -Kemahiran Berfikir

    -Belajar Cara Belajar

    BBM:

    -Lembaran Kerja

    Rumusan Pelajaran:i. Kognitif:

    - Piramid Makanan

    -Kepentingan menjaga memakan

    makanan seimbang

    ii. Sosial:

    -Memberi pujian kepada muriduntuk mengamalkan makanan

    seimbang

    PENUTUP (5 minit)

    i. Guru merumuskan isi

    pelajaran hari ini.

    ii. Guru menutup pelajaran

    dengan rumusan kognitif dan

    sosial.

    iii. Guru menyuruh murid

    membuat latihan pengayaanpada buku kerja

    Ilmu:-Sains

    -Pendidikan Kesihatan

    Nilai:

    -Kesyukuran

    -Kasih Sayang

    -Kesederhanaan

    KBT:

    -Kajian Masa Depan

    -Kontekstual

    Refleksi Guru Pelatih:

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

  • 7/29/2019 RPH KSSR Bahasa Melayu Tahun 2 (5)

    8/8

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________

    __________________________________________________________________________

    Refleksi Pensyarah/Guru Pembimbing:

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________


Top Related