Transcript

SEKOLAH KEBANGSAAN TAMAN ALAM MEGAH

SEKSYEN 28, 40400 SHAH ALAM,

SELANGOR

PELAPORAN

KOMUNITI PEMBELAJARAN PROFESIONAL

PANITIA MATEMATIK

FASA 1

2016

KELOLAAN

JAWATANKUASA KOMUNITI PEMBELAJARAN PROFESIONAL

SEKOLAH KEBANGSAAN TAMAN ALAM MEGAH

LAPORAN PROGRAM KOMUNITI PEMBELAJARAN PROFESIONAL (PLC)

SK. TAMAN ALAM MEGAH

KELAS Tahun 6 Delima

TARIKH 27 April 2016 (Rabu)

MASA 10.40 a.m. – 11.40 a.m.

TAJUK PROGRAM Professional Learning Community (PLC) Kitaran 1

Panitia Matematik

OBJEKTIF

- Murid-murid dapat mengira tempoh masa melibatkan bulan dan hari menggunakan pelbagai strategi.

- Menerapkan kemahiran berfikir aras tinggi dalam sesi pengajaran dan pembelajaran.

STRATEGI Peer Coaching ( Teacher Sharing )

KEKUATAN

- Semua guru Matematik berkongsi idea dan strategi penyelesaian masalah.

- Murid-murid didedahkan dengan pelbagai strategi penyelesaian masalah (menggunakan kaedah jadual atau garis nombor)

KEKANGAN

- Masa terluang (free period) guru adalah tidak sama.

- Kehadiran murid tidak mencapai 100%.

PENILAIAN- Murid-murid dinilai melalui aktiviti berkumpulan dan latihan individu.

CADANGAN PENAMBAHBAIKAN

- Guru perlu mempelbagaikan bahan bantu belajar supaya murid-murid dapat melibatkan diri secara aktif semasa sesi pengajaran dan pembelajaran.

LAMPIRAN GAMBAR

Guru-guru Matematik SK. Taman Alam Megah

Perbincangan dan perkongsian idea

Penulisan draf rancangan pengajaran

Sesi peer-coaching bersama Ketua Panitia Matematik

LAMPIRAN CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran Matematik

Kelas / Masa Tahun 6 Delima / 10.40 a.m. – 11.40 a.m.

Tema / Tajuk Masa dan Waktu- Tempoh Masa

Standard Kandungan 6.2 Tempoh masa

Standard Pembelajaran 6.2 (i) Mengira tempoh masa dalam sebarang unit masa

Objektif PembelajaranPada akhir pembelajaran, murid-murid dapat mengira tempoh masa melibatkan bulan dan hari menggunakan pelbagai strategi.

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:

1. Murid mengimbas semula kandungan pelajaran lepas.2. Murid menyatakan hubungan antara unit masa. Contoh: 1 tahun = 12 bulan 1 bulan = 30 hari3. Murid mengenalpasti masa mula, masa tamat dan tempoh masa sebelum melakukan penyelesaian.4. Murid berbincang dalam kumpulan untuk menentukan strategi penyelesaian masalah yang sesuai.5. Murid berbincang cara menentukan tahun lompat.6. Murid menyiapkan latihan individu dalam masa yang ditetapkan.7. Pembentangan kumpulan dan perbincangan jawapan.

BBB Kad imbasan, Kalendar, Lembaran kerja

EMK Kreativiti dan Inovasi

Penilaian P&PMurid dinilai melalui aktiviti berkumpulan dan latihan individu.Standard Prestasi: TP 5

Refleksi36/39 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran manakala 3 orang murid diberikan bimbingan pemulihan secara individu.


Top Related