d20102042684_krb3053_kaedah pengajaran bm sr

Upload: zurin-mohamad

Post on 04-Jun-2018

252 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 8/13/2019 d20102042684_krb3053_kaedah Pengajaran Bm Sr

    1/15

    KRB 3053:

    KAEDAH PENGAJARAN

    B. MELAYU SEKOLAH RENDAH

    DISEDIAKAN OLEH:

    NAMA NO. MATRIK

    ZAHURIN BT MOHAMAD @ AWANG D20102042684

    NAMA TUTOR E-LEARNING: EN. OMAR HISHAM BIN MOHD BAHARIN

    TARIKH SERAH: 31 DISEMBER 2013

    TUGASAN 1- RPH MAKRO

    PENGAJARAN

  • 8/13/2019 d20102042684_krb3053_kaedah Pengajaran Bm Sr

    2/15

    RANCANGANPENGAJARAN HARIAN

    Tarikh: 20 Oktober 2013

    Hari: Selasa

    Tahun: 5 Cekal

    Bil. Murid: 36 orang

    Masa: 8.10 - 9.10 pagi

    Mata Pelajaran: Bahasa Melayu

    Tema: Permainan Tradisional

    Tajuk: Wau Bulan

    Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran,murid-murid dapat :

    1. Membaca kuat perkataan dan ayat dalam petikan dengan sebutan dan intonasiyang betul.

    2. Melaporkan sesuatu perkara yang didengar dan ditonton dalam aktivitipengajaran dan pembelajaran dengan menggunakan bahasa yang sesuai dan

    tepat.

    3. Menulis ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan tajuk yang diberikan.Fokus Utama : 5.1

    Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan danintonasi yang betul dan memahami

    perkara yang dibaca.

    Aras 1 (i) :

    Membaca perkataan, rangkai kata dan ayat yangmengandungi ayat tunggal dan ayat

    majmukdengan sebutan dan intonasi yang betul.

    Fokus Sampingan :8.2

    Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalamsesuatu penulisan teks tentang

    sesuatu berdasarkan tajuk.

    Aras 1 (i) :

    Membina ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan tajuk.

    Kemahiran Bahasa : Mendengar dan bertutur, membaca dan menulis.

    Sistem Bahasa :

    Tatabahasa: Ayat tunggal dan ayat majmuk

    Kosa kata: turun-temurun, senggang, bangsawan, teraju dan busur

  • 8/13/2019 d20102042684_krb3053_kaedah Pengajaran Bm Sr

    3/15

    Pengisian Kurikulum :

    Ilmu : Kajian Tempatan, Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan, Sains, Pendidikan Seni

    Visual dan Matematik.

    Nilai Murni: Kerjasama, kesabaran, patriotisme dan keberanian.

    Kemahiran Bernilai Tambah :

    Kemahiran Berfikir: Penyoalan, menjana idea , menghubungkait dan mencirikan.

    Pembelajaran Kontekstual : Menghubungkait dengan pengalaman sedia ada tentang

    permainan layang-layang.

    Kecerdasan Pelbagai :Verbal linguistik, intrapersonal, interpersonal.

    Kemahiran Belajar Cara Belajar : Mengumpul maklumat, memproses maklumat,

    kemahiran membuat persembahan.

    ISI PELAJARAN

    AKTIVITI PENGAJARAN DAN

    PEMBELAJARAN CATATAN

    Tayangan video permainan

    gasing:

    Soalan ransangan:

    1. Apakah peristiwayang berlaku dalam

    tayangan video itu?

    2. Apakah yangdimaksudkan dengan

    permainan

    tradisional?

    3. Apakah permainantradisional lain bagi

    masyarakat Melayu?

    Set Induksi

    1. Murid menonton tayangan videomengenai permainan gasing.

    https://www.youtube.com/watch?v=T8nY

    9KwP13U

    2. Guru bersoal jawab dengan muridmengenai permainan tradisional tersebut

    berdasarkan tayangan video.

    3. Guru mengaitkan isi pelajaran pada haritersebut dengan menunjukkan replika

    layang-layang

    BBM:

    Komputer riba

    LCD

    Skrin

    Layang-layang

    KB:

    Menghubungkait

    Menjana idea

    BCB:

    Mengumpulmaklumat

    KP:

    Interpersonal

    Verbal-linguistik

    Nilai Murni:

    Patriotisme

    Pembelajaran

    Kontekstual

    https://www.youtube.com/watch?v=T8nY9KwP13Uhttps://www.youtube.com/watch?v=T8nY9KwP13Uhttps://www.youtube.com/watch?v=T8nY9KwP13Uhttps://www.youtube.com/watch?v=T8nY9KwP13Uhttps://www.youtube.com/watch?v=T8nY9KwP13U
  • 8/13/2019 d20102042684_krb3053_kaedah Pengajaran Bm Sr

    4/15

    Pembacaan petikan edaran

    dan bahan slaid mengenai

    permainan tradisional

    Bahan Slaid:

    1. Pengenalan2. Congkak3. Gasing4. Wau

    Soalan rangsangan :

    1. Bilakah permainan

    tradisional sering

    dijalankan.

    2. Apakah yang kamu faham

    tentang permainan gasing

    berdasarkan petikan

    edaran yang dibaca.?

    3. Apakah yang kamu faham

    tentang permainan

    congkak berdasarkan

    petikan edaran yang

    dibaca.?

    Langkah 1 : (15 minit)

    1. Ketua kumpulan mengambil sampul yangmengandungi petikan edaran yang berbeza

    untuk setiap kumpulan.

    2. Murid membaca edaran petikan secaraberkumpulan dengan sebutan dan intonasi

    yang betul dan kumpulan lain mencatat

    isi-isi utama petikan yang dibaca.

    3. Guru memberi maklum balas terhadappembacaan murid.

    4. Murid bersoaal jawab dengan rakan-rakandan guru tentang isi petikan yang dicatat

    sambil guru memperlihatkan semula

    petikan tersebut melalui slideMicrosoft

    Office Power Point.

    5.

    BBM:

    Slaid PowerPoint,

    LCD,

    Komputer riba.

    Layang-layang

    Petikan Edaran

    BCB:

    Mengumpul Maklumat

    Memproses Maklumat

    Belajar Cara Belajar

    KB:

    Penyoalan

    Memberi sebab

    KP:

    Intrapersonal

    Verbal-linguistik

    Nilai:

    Kerajinan

    Disiplin

    Yakin

    Berani

    Aktiviti kumpulan dan

    pembentangan hasil

    perbincangan mengenai

    permainan wau

    Langkah 2

    1. Ketua kumpulan mengambil brosur yangdiedarkan oleh guru.

    2. Murid berbincang dalam kumpulan untukmenyenaraikan idea utama brosur.

    3. Murid membentangkan hasil perbincangan

    BBM:

    Slaid PowerPoint,

    LCD,

    Komputer riba.

    Layang-layang

    Brosur

  • 8/13/2019 d20102042684_krb3053_kaedah Pengajaran Bm Sr

    5/15

    Tugasan Projek:

    Murid dalam kumpulan

    diminta mendapatkan

    maklumat melalui internet

    atau bahan lain yang

    berkenaan permainan-

    permainan tradisional yang

    ingin dikaji untuk

    dipersembahkan dalam

    bentuk pilihan mereka

    kumpulan mengenai idea utama brosur di

    hadapan kelas.

    4. Guru memberi maklum balas terhadappembentangan murid.

    5. Guru menayangkan dan menerangkan ideautama brosur dengan menggunakan

    projektor LCD dan sesi soal jawab

    diadakan.

    KP:

    Interpersonal

    Intrapersonal

    Verbal-linguistik

    KB:

    Penyoalan

    Memberi sebab

    BCB:

    Mengumpul Maklumat

    Nilai:

    Kerajinan

    Kesihatan

    Kerjasama

    Patriotisme

    BBM : komputer riba

    dan pembesar suara.

    Menulis ayat tunggal dan ayat

    majmuk mengenai cara-cara

    membuat wau bulan

    Cara membuat wau:

    1. Sedia alatan2. Mencari buluh3. Meraut buluh4. Merangka wau5. Melekatkan kertas

    Tugasan Pengayaan:

    Murid diminta menghasilkan

    satu karangan tentang cara-

    Langkah 3

    6. Murid menonton tayangan video melaluiprojektor LCD dan membuat catatan

    7. Murid melihat rajah aliran mengenai cara-cara membuat wau yang ditayangkan

    melalui slide.

    8. Murid memdengar penerangan dan bersoaljawab dengan tentang ayat tunggal dan

    ayat majmuk.

    9. Murid membina ayat tunggal dan ayatmajmuk berdasarkan perkataan yang

    diberikan pada rajah aliran mengenai cara-

    cara membuat wau bulan.

    10. Guru memberi bimbingan dan maklum

    BBM:

    Projektor LCD

    Komputer riba

    Skrin

    Layang-layanbuluh

    Pisau lipat

    Tatabahasa :

    Ayat tunggal

    Ayat majmuk

    Penanda wacana

  • 8/13/2019 d20102042684_krb3053_kaedah Pengajaran Bm Sr

    6/15

    cara membuat wau bulan

    dengan menggunakan

    penanda wacana yang sesuai.

    balas terhadap ayat yang dibina oleh murid. KP:

    Interpersonal

    Intrapersonal

    Verbal linguistik

    BCB :

    Mengumpul maklumat

    Memproses maklumat

    KBT :

    Kecerdasan pelbagai

    Naturalis

    KB :

    Penyoalan

    Memberi sebab

    Nilai Murni :

    Patriotisme

    Kesabaran

    Kerajinan

    Kerjasama

    Penutup

    Nyanyian laguWau Bulan

    Penutup : (5 minit )

    Murid menyanyikan lagu Wau Bulan

    berdasarkan lirik yang ditayangkan melalui

    projektor LCD dengan iringan muzik.

    Guru membuat penutup sosial.

    BBM :

    Projektor LCD

    Komputer riba

    Skrin

    Layang-layang

    Rakaman lagu

    KP :

    Interpersonal

    Verbal linguistik

    Nilai Murni

    Keberanian

    Disiplin

  • 8/13/2019 d20102042684_krb3053_kaedah Pengajaran Bm Sr

    7/15

    KAEDAH PENGAJARAN

    Dalam penyediaan RPH ini, saya menggunakan pendekatan Pengajaran Berasaskan Projek.

    Kaedah pengajaran dan pembelajaran secara projek merupakan suatu kaedah yang difikirkan

    amat sesuai dalam proses pengajaran dan pembelajaran murid masa kini. Bagaimanapun

    sesuatu projek memerlukan perancangan terperinci serta kaedah pelaksanaan yang sistematik

    di samping keperluan sumber serta kepakaran yang sesuai. Sehubungan itu kajian ini cuba

    untuk merungkai perseoalan berkaitan keperluan serta cabaran dari aspek perancangan dan

    pelaksanaan projek bagi meneliti kesesuaiannya dalam membawa nilai tambah ilmu kepada

    murid serta sumbangan kepada pembelajaran.

    Suatu isu yang tidak kurang penting juga ialah kesesuaian projek dilaksanakan dalam

    semua jenis pesekitaran sekolah. Hal ini merangkumi bukan hanya persekitaran terdekat

    sesebuah sekolah malah lokasi atau tempat yang jauh dari sekolah. Maka kajian ini cuba

    mendapatkan maklumat berkaitan kesesuaian projek dilakukan di sekolah dengan mengambil

    kira pelbagai kekuatan dan kelemahan persekitaran sesebuah sekolah dari segi keterdapatan

    bahan, sumber serta keperluan peralatan dalam pelaksanaan projek.

    Pengajaran berasaskan projek merupakan suatu kaedah pengajaran yang menekankan

    kajian dalam bentuk projek sebagai cara murid memperolehi ilmu. Kaedah ini menekankan

    pembelajaran kendiri serta amalan penerokaan oleh murid. Mengikut Poh (2003), projek

    ditakrifkan sebagai tugas, pembinaan atau siasatan yang teratur yang akan menjurus kepada

    matlamat yang spesifik. Ianya boleh dilaksanakan untuk menggalakkan murid menggunakan

    kemahiran proses sains. Selain dari itu projek juga boleh dibuat berdasarkan keperluan topik

    serta mengikut minat murid atau untuk pameran sains. Pengajaran dan pembelajaran

    berasaskan projek boleh dilakukan secara individu atau kumpulan berdua atau bertiga di

    bawah bimbingan yang minima oleh guru.

    Kementerian Pelajaran Malaysia melalui "Handbook- Project Based Learning"

    menekankan kaedah ini sebagai strategi pembelajaran yang membawa pelajar mempelopori

    ilmu keluar daripada tradisi bilik darjah lama yang memfokuskan guru sebagai pemberi ilmu.

    Kaedah ini melibatkan penerokaan ilmu melalui pemerhatian serta kajian di lapangan atau

    dunia sebenar.

  • 8/13/2019 d20102042684_krb3053_kaedah Pengajaran Bm Sr

    8/15

    ISU DAN HALANGAN PENGAJARAN BERASASKAN PROJEK

    Saya menghadapi beberapa halangan dalam melaksanakan proses Pengajaran Berasaskan

    Projek ini. Perkara pertama yang saya hadapi ialah proses penyediaan bahan untu membuat

    wau iaitu buluh. Tidak semua murid dapat membawa bahan yang diperlukan.apabila sampai

    masa untuk proses membuat projek, murid tidak menyediakan bahan dengan selengkapnya.

    Selain itu, tidak semua murid memberikan kerjasam ketika rakan mereka menyediakan rangka

    wau. Murid juga lebih mengaitkan permainan layang-layang walaupun saya telah

    menerangkan mengenai perbezaan antara wau dengan layang-layang.

    CARA MENGATASI HALANGAN

    Sebagai guru, saya telah menyediakan bahan-bahan tersebut secukupnya supaya dapat

    melancarkan proses pengajaran dan pembelajaran. Murid yang tidak mengambil bahagian

    ketika rakan mereka membuat kerja projek, telah saya panggil untuk mengemaskan ruang

    mereka bekerja untuk mengekalkan kebersihan kelas dan mereka memberikan kerjasama.

    PENGURUSAN PERSEKITARN DAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

    Saya meminta murid supaya berhati-hati dengan penggunaan peralatan tajam seperti pisau.

    Begitu juga dengan buluh. Saya mengingatkan mereka mengenai bahaya bermain dengan

    peralatan seperti buluh kerana buluh juga boleh mencederakan mereka.

  • 8/13/2019 d20102042684_krb3053_kaedah Pengajaran Bm Sr

    9/15

    RUJUKAN

    Abu Bakar Nordin & Ikhsan Othman (2003).Falsafah Pendidikan dan Kurikulum.

    Tanjung Malim: Quantum Books.

    Abdul Rasid Jamian. 2011. dalamJurnal Pendidikan Bahasa Melayu:Permasalahan

    Kemahiran Membaca Dan Menulis Bahasa Melayu Murid-Murid Sekolah Rendah Di Luar

    Bandar (The Problems Pertaining To Reading And Writing Skills In Malay Language Among

    Rural Primary School Children) Vol. 1, Bil. 1.

    Azman Wan Chik (1979).Mengajar Bahasa Malaysia. Jilid 1: Perkaedahan. KualaLumpur: Dewan Bahasa dan Pustaka.

    Chua Tee Tee & Koh Boh Boon (1992).Pendidikan Khas dan Pemulihan: Bacaan Asas.

    Kuala Lumpur: Dewan Bahasa dan Pustaka.

    Isahak Harun (2004).Laporan Kajian Awal Membaca Bahasa Melayu. Tanjung Malim:

    UPSI.

    Isahak Harun (2006).Mudah Membaca Bahasa Melayu: Edisi Guru 1. Shah Alam:

    Penerbit Fajar Bakti.

    Isahak Harun (2006).Mudah Membaca Bahasa Melayu: Edisi Guru 2.Shah Alam:

    Penerbit Fajar

    Yahya Othman, Aisah Md. Daud, Azmey Othman, Dk. Siti Ardiah Pg. Mohiddin, &

    Maszuraimah Muizz Sulaiman. 2012. dalam Jurnal Pendidikan Bahasa Melayu:Pelaksanaan

    Pengajaran Membaca Menggunakan Kaedah Fonik Peringkat Prasekolah Di Brunei

    arussalam

    (The Implementation Of The Teaching Of Reading Using Phonics Method At Preschool Level

    In Brunei Darussalam).Vol. 2, Bil. 1 (Mei. 2012): 93-109

  • 8/13/2019 d20102042684_krb3053_kaedah Pengajaran Bm Sr

    10/15

    LAMPIRAN

    SLAID POWER POINT

    SLAID 1

    SLAID 2

  • 8/13/2019 d20102042684_krb3053_kaedah Pengajaran Bm Sr

    11/15

    SLAID 3

    SLAID 4

  • 8/13/2019 d20102042684_krb3053_kaedah Pengajaran Bm Sr

    12/15

    SLAID 5

  • 8/13/2019 d20102042684_krb3053_kaedah Pengajaran Bm Sr

    13/15

    LEMBARAN KERJA 1 - PEMULIHAN

  • 8/13/2019 d20102042684_krb3053_kaedah Pengajaran Bm Sr

    14/15

    LEMBARAN KERJA 2

  • 8/13/2019 d20102042684_krb3053_kaedah Pengajaran Bm Sr

    15/15