bil tajuk muka surat · 1 bil tajuk muka surat 1. pengenalan 2 2. penghargaan 3 - 4 3. rancangan...

27
1 BIL TAJUK MUKA SURAT 1. PENGENALAN 2 2. PENGHARGAAN 3 - 4 3. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 5 - 10 4. STORY BOARD 11 - 16 5. SKRIP 17 - 20 6. TUGASAN AHLI KUMPULAN 21 - 24

Upload: others

Post on 23-Jan-2021

3 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: BIL TAJUK MUKA SURAT · 1 bil tajuk muka surat 1. pengenalan 2 2. penghargaan 3 - 4 3. rancangan pengajaran harian 5 - 10 4. story board 11 - 16 5. skrip 17 - 20 6. tugasan ahli kumpulan

1

BIL TAJUK MUKA SURAT

1. PENGENALAN 2

2. PENGHARGAAN 3 - 4

3. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 5 - 10

4. STORY BOARD 11 - 16

5. SKRIP 17 - 20

6. TUGASAN AHLI KUMPULAN 21 - 24

Page 2: BIL TAJUK MUKA SURAT · 1 bil tajuk muka surat 1. pengenalan 2 2. penghargaan 3 - 4 3. rancangan pengajaran harian 5 - 10 4. story board 11 - 16 5. skrip 17 - 20 6. tugasan ahli kumpulan

2

TEMA : NOMBOR DAN OPERASI

TAJUK : MENYUSUN NOMBOR MENGIKUT TERTIB MENAIK DALAM

LINGKUNGAN 10.

SUBJEK : MATEMATIK

Page 3: BIL TAJUK MUKA SURAT · 1 bil tajuk muka surat 1. pengenalan 2 2. penghargaan 3 - 4 3. rancangan pengajaran harian 5 - 10 4. story board 11 - 16 5. skrip 17 - 20 6. tugasan ahli kumpulan

3

Assalamualaikum w.b.t dan salam sejahtera,

Bersyukur kehadrat Ilahi kerana dengan izin kurnia-Nya dapat juga kami menyempurnakan tugasan bagi subjek Pengajaran,

Teknologi dan Penaksiran 2 (KPD 3026) ini. Sepanjang menjalankan tugasan ini, kami telah memperoleh pelbagai pengalaman sama

ada pahit mahupun manis yang amat berharga dan bermakna dalam hidup kami sebagai seorang pelajar. Pengalaman yang kami

perolehi sepanjang menjalankan tugasan ini mungkin hanya akan datang sekali sahaja dalam hidup kami.

Justeru itu, kami juga telah memperolehi pelbagai maklumat dan pengetahuan dengan lebih terperinci lagi berkaitan tugasan

ini iaitu “Projek Video”. Di kesempatan ini, kami ingin mengucapkan ribuan terima kasih kepada semua pihak yang terlibat sepanjang

menjayakan tugasan ini. Terutamanya kepada pensyarah kami iaitu, Dr. Amelia bt Abdullah kerana beliau telah banyak memberikan

tunjuk ajar kepada kami sepanjang melaksanakan tugasan ini. Tunjuk ajar beliau amat membantu kami dalam usaha menyempurnakan

tugasan yang telah diamanahkan ini.

Selain itu, kami juga amat berterima kasih kepada rakan-rakan seperjuangan dalam kumpulan kami kerana telah banyak

menghulurkan bantuan dan memberi kerjasama yang amat baik bagi merealisasikan usaha menyempurnakan tugasan ini dengan

Page 4: BIL TAJUK MUKA SURAT · 1 bil tajuk muka surat 1. pengenalan 2 2. penghargaan 3 - 4 3. rancangan pengajaran harian 5 - 10 4. story board 11 - 16 5. skrip 17 - 20 6. tugasan ahli kumpulan

4

jayanya.

Ucapan ini juga ditujukan kepada semua pihak yang telah terlibat dalam menjayakan tugasan ini sama ada secara langsung

atau tidak langsung. Segala bantuan yang telah anda hulurkan amatlah kami hargai kerana tanpa bantuan dan sokongan anda semua,

tugasan ini tidak dapat dilaksanakan dengan sempurna.

Sekian, terima kasih.

Page 5: BIL TAJUK MUKA SURAT · 1 bil tajuk muka surat 1. pengenalan 2 2. penghargaan 3 - 4 3. rancangan pengajaran harian 5 - 10 4. story board 11 - 16 5. skrip 17 - 20 6. tugasan ahli kumpulan

5

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Metematik

Kelas : Tahun 1 Cemerlang

Tarikh : 12 Oktober 2012

Masa : 8.40 pagi – 9.40 pagi

Bilangan murid : 25 orang

Bidang : Nombor dan Operasi

Tajuk : Tambah nombor hingga 10

Standard kandungan : Murid dibimbing untuk:

Menyusun nombor dalam tertib menaik dalam lingkungan 10.

Standard Pembelajaran : Murid Berupaya untuk :

Melengkapkan rangkaian nombor dalam tertib menaik dalam lingkungan 10.

Hasil pembelajaran : Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat :

1) Murid dapat menjawab 8 daripada 10 soalan dengan betul.

2) Menyebut nombor dalam tertib menaik dalam lingkungan 10.

Pengetahuan sedia ada : Murid boleh membezakan kumpulan objek yang banyak dan sedikit

Page 6: BIL TAJUK MUKA SURAT · 1 bil tajuk muka surat 1. pengenalan 2 2. penghargaan 3 - 4 3. rancangan pengajaran harian 5 - 10 4. story board 11 - 16 5. skrip 17 - 20 6. tugasan ahli kumpulan

6

Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Nota

Aktiviti Guru Aktiviti Murid

Permulaan/

Mencungkil idea

(5 min)

Membezakan kumpulan

objek banyak dan

sedikit.

Murid membilang buah epal

yang terdapat dalam setiap

pinggan yang

disediakan.Guru bersoal

jawab dengan murid

mengenai kumpulan objek

banyak dan sedikit.

Murid memberi respon dengan

menyatakan bilangan tersebut.

Strategi/

Teknik:

Penyoalan seluruh

kelas.

Menstruktur/

Menstruktur semula

(20 min)

Menyusun nombor

secara tertib menaik.

Guru melekatkan kad

gambar di papan putih.

Guru meminta murid

menyusun gambar secara

menaik. Guru meminta

Murid menyusun gambar

mengikut urutan menaik dan

menurun

Strategi/

Teknik:

Aktiviti inkuiri

dalam kumpulan

Page 7: BIL TAJUK MUKA SURAT · 1 bil tajuk muka surat 1. pengenalan 2 2. penghargaan 3 - 4 3. rancangan pengajaran harian 5 - 10 4. story board 11 - 16 5. skrip 17 - 20 6. tugasan ahli kumpulan

7

murid membilang satu- satu

mengikut urutan menaik.

AKTIVITI

PEMULIHAN:

Murid menyusun kad

nombor mengikut urutan

menaik.

AKTIVITI

PENGUKUHAN

Minta murid melekatkan

kad nombor dengan kemas

dan cantik di atas kertas

manila kad serta

Aktviti Pemulihan:

Murid terbabit akan menyusun

nombor mengikut urutan

menaik di dalam kumpulan

kecil.

Sikap saintifik dan

nilai murni:

Penglibatan aktif

Menghargai masa

Page 8: BIL TAJUK MUKA SURAT · 1 bil tajuk muka surat 1. pengenalan 2 2. penghargaan 3 - 4 3. rancangan pengajaran harian 5 - 10 4. story board 11 - 16 5. skrip 17 - 20 6. tugasan ahli kumpulan

8

menggunting nombor

mengikut turutan menaik.

Pamerkan hasil kerja murid

di papan kenyataan.

Debriefing

Taksir kefahaman secara

lisan – Murid yang telah

menguasai maju ke fasa

aplikasi, manakala murid

yang tidak dapat menguasai,

diberi bimbingan berterusan

oleh guru dalam kumpulan

yang sama dan diberi

penerangan yang jelas.

Page 9: BIL TAJUK MUKA SURAT · 1 bil tajuk muka surat 1. pengenalan 2 2. penghargaan 3 - 4 3. rancangan pengajaran harian 5 - 10 4. story board 11 - 16 5. skrip 17 - 20 6. tugasan ahli kumpulan

9

Aplikasi Idea

(10 min)

Tulis nombor dan minta

murid membilang satu-satu

secara tertib menaik.

Murid-murid menulis nombor

mengikut urutan menaik.

Strategi:

Perbincangan

kumpulan

Sumber

pengajaran:

lembaran kerja

Page 10: BIL TAJUK MUKA SURAT · 1 bil tajuk muka surat 1. pengenalan 2 2. penghargaan 3 - 4 3. rancangan pengajaran harian 5 - 10 4. story board 11 - 16 5. skrip 17 - 20 6. tugasan ahli kumpulan

10

Elemen Merentas Kurikulum :

Kreativiti menggunakan kaedah tangga untuk membezakan monbor menaik dalam linkungan 10.

Bahan Bantu Mengajar :

Buah epal, pinggan, kad nombor, kad gambar, glue tag.

Refleksi/

Penutup

(5 min)

Guru meminta murid

menampal kad nombor

ditepi tangga untuk

mengukuhkan kefahaman

murid.

Menaik bermula dari

nombor yang kecil ke

nombar yang besar.

Murid menampal kad nombor

di tepi tangga.

Strategi:

Penyoalan

keseluruhan kelas

Page 11: BIL TAJUK MUKA SURAT · 1 bil tajuk muka surat 1. pengenalan 2 2. penghargaan 3 - 4 3. rancangan pengajaran harian 5 - 10 4. story board 11 - 16 5. skrip 17 - 20 6. tugasan ahli kumpulan

11

Page 12: BIL TAJUK MUKA SURAT · 1 bil tajuk muka surat 1. pengenalan 2 2. penghargaan 3 - 4 3. rancangan pengajaran harian 5 - 10 4. story board 11 - 16 5. skrip 17 - 20 6. tugasan ahli kumpulan

12

1.Guru pertama meletakkan buah epal kedalam 3 buah pinggan yang berlainan bilangannya.

2. Guru A menyebut bilangan buah epal di dalam setiap pinggan.

3. Kemudian susun pinggan tersebut daripada sedikit kepada banyak mengikut bilangan buah epal di dalam setiap pinggan.

Page 13: BIL TAJUK MUKA SURAT · 1 bil tajuk muka surat 1. pengenalan 2 2. penghargaan 3 - 4 3. rancangan pengajaran harian 5 - 10 4. story board 11 - 16 5. skrip 17 - 20 6. tugasan ahli kumpulan

13

1.Guru kedua menyusun gambar dari sedikit ke banyak.

2.Kemudiam meletakkan nombor di bawah setiap gambar.

3. Selepas itu guru menerangkan cara menyusun nombor dalam tertib menaik ialah bermula dari nombor yang kecil ke nombor yang

besar.

Page 14: BIL TAJUK MUKA SURAT · 1 bil tajuk muka surat 1. pengenalan 2 2. penghargaan 3 - 4 3. rancangan pengajaran harian 5 - 10 4. story board 11 - 16 5. skrip 17 - 20 6. tugasan ahli kumpulan

14

1.Guru ketiga menyusun gambar dari sedikit ke banyak.

2.Kemudiam meletakkan nombor di bawah setiap gambar.

3. Selepas itu guru menerangkan cara menyusun nombor dalam tertib menaik iaitu bermula dari nombor yang kecil ke nombor yang

besar.

Page 15: BIL TAJUK MUKA SURAT · 1 bil tajuk muka surat 1. pengenalan 2 2. penghargaan 3 - 4 3. rancangan pengajaran harian 5 - 10 4. story board 11 - 16 5. skrip 17 - 20 6. tugasan ahli kumpulan

15

1.Guru keempat menerangkan cara untuk menyelesaikan lembaran kerja yang mengandungi 3 soalan.

Page 16: BIL TAJUK MUKA SURAT · 1 bil tajuk muka surat 1. pengenalan 2 2. penghargaan 3 - 4 3. rancangan pengajaran harian 5 - 10 4. story board 11 - 16 5. skrip 17 - 20 6. tugasan ahli kumpulan

16

1. Guru kelima menggunakan tangga untuk menegaskan menyusun nombor dalam tertib menaik ialah bermula dari nombor yang

kecil ke nombor yang besar seperti kita naik tangga.

Page 17: BIL TAJUK MUKA SURAT · 1 bil tajuk muka surat 1. pengenalan 2 2. penghargaan 3 - 4 3. rancangan pengajaran harian 5 - 10 4. story board 11 - 16 5. skrip 17 - 20 6. tugasan ahli kumpulan

17

Page 18: BIL TAJUK MUKA SURAT · 1 bil tajuk muka surat 1. pengenalan 2 2. penghargaan 3 - 4 3. rancangan pengajaran harian 5 - 10 4. story board 11 - 16 5. skrip 17 - 20 6. tugasan ahli kumpulan

18

1.Guru pertama meletakkan buah epal ke dalam 2 buah pinggan

yang berlainan bilangannya.

2. Guru menyebut bilangan buah epal di dalam setiap pinggan.

3. Kemudian guru menunjukkan pinggan yang sedikit kepada

banyak mengikut bilangan buah epal di dalam setiap pinggan.

- Disini saya ada dua buah bekas yang . setiap bekas ada beberapa

biji buah epal

- Pinggan yang pertama ada 3 biji buah epal dan pinggan yang ke 2

ada 5 biji buah epal.

- Sekarang saya akan susun buah epal yang paling sedikit ke banyak.

1.Guru kedua menyusun gambar dari sedikit ke banyak.

- Disini terdaapat 10 keping gambar dan saya akan menyusun

mengikut turutan daripada bilangan yang sedikit kepada yang

banyak.

- Saya akan menyusun nombor mengikut gambar tersebut.

- Ini ialah susunan nombor mengikut tertib menaik bermula dari

nombor yang kecil kepada nombor yang besar.

Page 19: BIL TAJUK MUKA SURAT · 1 bil tajuk muka surat 1. pengenalan 2 2. penghargaan 3 - 4 3. rancangan pengajaran harian 5 - 10 4. story board 11 - 16 5. skrip 17 - 20 6. tugasan ahli kumpulan

19

1.Guru ketiga meletakkan nombor di bawah setiap gambar.

2. Selepas itu, guru menerangkan cara menyusun nombor dalam

tertib menaik bermula dari nombor yang kecil ke nombor yang

lebih besar.

- Disini terdapat 10 keping gambar dan saya akan menyusun

mengikut turutan daripada bilangan yang banyak kepada yang

sedikit.

- Saya akan menyusun nombor mengikut gambar tersebut.

- Ini ialah susunan nombor mengikut tertib menaik bermula dari

nombor yang kecil kepada nombor yang besar.

1.Guru keempat menerangkan cara menyelesaikan rangkaian

nombor pada lembaran kerja.

- Nombor 1, 2, ____, ____, 5. Ini adalah tertib menaik kerana nombor

1 lebih kecil daripada nombor 5.

- Bukan semua nombor yang dikira dalam tertib menaik bermula dari

nombor 1. Ia boleh bermula dengan nombor apa sahaja.

1.Guru kelima menggunakan tangga untuk menegaskan

menyusun nombor dalam tertib menaik ialah bermula dari

nombor yang kecil ke nombor yang besar seperti kita naik

- Tampal dulu nombor pada tangga.

- Kemudian naik tangga sambil sebut nombor. Sampai diatas guru

menerangkan untuk menyusun nombor secara tertib menaik bermula

Page 20: BIL TAJUK MUKA SURAT · 1 bil tajuk muka surat 1. pengenalan 2 2. penghargaan 3 - 4 3. rancangan pengajaran harian 5 - 10 4. story board 11 - 16 5. skrip 17 - 20 6. tugasan ahli kumpulan

20

tangga.

dari nombor yang kecil kepada nombor yang besar sama seperti kita

naik tangga .

Page 21: BIL TAJUK MUKA SURAT · 1 bil tajuk muka surat 1. pengenalan 2 2. penghargaan 3 - 4 3. rancangan pengajaran harian 5 - 10 4. story board 11 - 16 5. skrip 17 - 20 6. tugasan ahli kumpulan

21

Page 22: BIL TAJUK MUKA SURAT · 1 bil tajuk muka surat 1. pengenalan 2 2. penghargaan 3 - 4 3. rancangan pengajaran harian 5 - 10 4. story board 11 - 16 5. skrip 17 - 20 6. tugasan ahli kumpulan

22

1) Nama : Ruziana Bt Othman

No. Kad Pengenalan : 750902-08-6214

No. Matrik : PPG/21906/12

Kursus : Matematik

Tugasan : Suntingan video

2) Nama : Zarina Bt Zakariah

No. Kad Pengenalan : 800526-01-6468

No. Matrik : PPG/22045/12

Kursus : Matematik

Tugasan : Idea asal dan jalan cerita

Page 23: BIL TAJUK MUKA SURAT · 1 bil tajuk muka surat 1. pengenalan 2 2. penghargaan 3 - 4 3. rancangan pengajaran harian 5 - 10 4. story board 11 - 16 5. skrip 17 - 20 6. tugasan ahli kumpulan

23

3) Nama : Zuraida Bt Razali

No. Kad Pengenalan : 800610-08-5028

No. Matrik : PPG/22050/12

Kursus : Matematik

Tugasan : Penyediaan papan cerita

4) Nama : Sarina Bt Hashim

No. Kad Pengenalan : 740225-02-5502

No. Matrik : PPG/21928/12

Kursus : Matematik

Tugasan : Pengarahan video

Page 24: BIL TAJUK MUKA SURAT · 1 bil tajuk muka surat 1. pengenalan 2 2. penghargaan 3 - 4 3. rancangan pengajaran harian 5 - 10 4. story board 11 - 16 5. skrip 17 - 20 6. tugasan ahli kumpulan

24

5) Nama : Anira Bt Mustafa

No. Kad Pengenalan : 800609-03-5568

No. Matrik : PPG/21534/12

Kursus : Matematik

Tugasan : Juru rakam video

Page 25: BIL TAJUK MUKA SURAT · 1 bil tajuk muka surat 1. pengenalan 2 2. penghargaan 3 - 4 3. rancangan pengajaran harian 5 - 10 4. story board 11 - 16 5. skrip 17 - 20 6. tugasan ahli kumpulan

25

Page 26: BIL TAJUK MUKA SURAT · 1 bil tajuk muka surat 1. pengenalan 2 2. penghargaan 3 - 4 3. rancangan pengajaran harian 5 - 10 4. story board 11 - 16 5. skrip 17 - 20 6. tugasan ahli kumpulan

26

Page 27: BIL TAJUK MUKA SURAT · 1 bil tajuk muka surat 1. pengenalan 2 2. penghargaan 3 - 4 3. rancangan pengajaran harian 5 - 10 4. story board 11 - 16 5. skrip 17 - 20 6. tugasan ahli kumpulan

27